Herb miasta
Murowana Goślina - miasto i gmina
MENU
Aktualności > Archiwum > Trzeci kwartał 2002 r. >
Strona główna 
Nowości
w serwisie
Aktualności
Wkrótce
Archiwum
Bez prądu
Prasa
-- Obywatel
O gminie
Historia
Kultura
Sport
Turystyka
Komunikacja
Linki
Twoja opinia
Księga gości
Mapa stron
E-mail
"Obywatel"

Nowy rok szkolny - nowe szkoły

W rozpoczętym 2 września roku szkolnym uczniowie w naszej gminie mają do dyspozycji trzy nowe szkoły. Przy ul. Mściszewskiej otwarto nowy budynek Gimnazjum nr 1. Budowa 4-kondygnacyjnej szkoły trwała 15 miesięcy. Projekt wykonała architekt Barbara Namysł, głównym wykonawcą była firma "Radbud". Część prac budowlano-wykończeniowych wykonali goślińscy rzemieślnicy. Ogólny koszt wyniósł 5 mln, całość funduszy pozyskano z obligacji gminnych.
Dotychczasowy budynek gimnazjum na ul. Szkolnej 1 posiadał osiem sal. Nowy gmach ma ponad 21 pracowni, w tym przedmiotowe, np. chemiczna, informatyczna. Zmieszczono także niewielką salę gimnastyczną, której funkcję w przyszłości ma pełnić hala sportowa z widownią. Obecnie szkoła nie posiada swojego boiska, stąd młodzież korzysta ze Stadionu Miejskiego. W planach jest urządzenie po północno-zachodniej stronie gimnazjum terenu do uprawianie sportu, w tym tenisa ziemnego.
Kadrę pedagogiczną stanowi 30 nauczycieli. W roku 2002/2003 naukę rozpoczęło ok. 350 uczniów w 14 oddziałach (4 klasy pierwsze, 5 klas drugich i 5 klas trzecich). Obwód szkoły to starsza część Murowanej Gośliny oraz sołectwa gminy. Młodzież spoza miasta dowożona jest gimbusami.
Na poniedziałkowe uroczyste otwarcie gmachu złożyły się przemówienia i podziękowania, przecięcie wstęgi oraz poświęcenie szkoły przez księdza biskupa Zdzisława Fortuniaka.
Najbliższym ważnym dniem w historii Gimnazjum nr 1 będzie 19 października. Wtedy to zostanie nadane imię patrona - Hipolita Cegielskiego oraz nastąpi przekazanie szkole sztandaru, który ufunduje gośliński Cech Rzemiosł.

Dwie nowe szkoły funkcjonują w zwolnionym przez gimnazjum budynku przy ul. Szkolnej 1. Gmach, który liczy ponad 100 lat poddano w czasie wakacji pracom modernizacyjnym.
Od tego roku działa tam pierwsze w naszej gminie Liceum Ogólnokształcące (dwie klasy). Szkoła ta była potrzebna, gdyż dotychczas absolwenci goślińskich gimnazjów musieli dojeżdżać do liceów położonych w Bolechowie, Poznaniu, czy w Rogoźnie. Przypomnijmy, że w efekcie reformy oświaty nauka w LO trwa 3 lata.
Drugą nową szkołą jest Liceum Profilowane (dwie klasy). Swoją działalność kontynuują Liceum Techniczne o profilu administracyjno-ekonomicznym oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa. Wszystkie te placówki działają w ramach Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Generała Dezyderego Chłapowskiego w Bolechowie.
Budynek przy ul. Szkolnej 1 ma być w najbliższych latach rozbudowany o 8 pracowni oraz o salę gimnastyczną. Środki finansowe mają pochodzić głównie z Powiatu Poznańskiego.

Zdjęcia (13x)


« powrót

 
Góra strony