Herb miasta
Murowana Goślina - miasto i gmina
MENU
Aktualności > Wybory 2002 >
Strona główna 
Nowości
w serwisie
Aktualności
Wkrótce
Archiwum
Bez prądu
Prasa
-- Obywatel
O gminie
Historia
Kultura
Sport
Turystyka
Komunikacja
Linki
Twoja opinia
Księga gości
Mapa stron
E-mail
"Obywatel"

Sondaż przedwyborczy

    W dniach od 12 do 14 października "Obywatel" oraz serwis www.murowana.pl przeprowadził sondaż sprawdzający preferencje wyborcze na dwa tygodnie przed głosowaniem. Sondaż zakończono przed godziną 18:00.




    Mieszkańcy naszej gminy odpowiadali w anonimowej ankiecie na pytanie: "Kto powinien zostać burmistrzem Murowanej Gośliny?". Do wyboru oprócz nazwisk pięciu kandydatów były odpowiedzi "nie wiem" oraz "nie będę uczestniczyć w wyborach" (na wykresie "nie będę głosować"). Niesprzyjająca pogoda pokrzyżowała nam plany i w ciągu trzech dni prośbę o wzięcie udziału w ankiecie mogliśmy skierować tylko do 380 osób.
    Na rysunku powyżej prezentujemy ile procent respondentów (z całej gminy) wybrało daną odpowiedź. Na wykresie nie uwzględniono osób, które nie chciały wziąć udział w sondażu (18%).
    Wyborcy w mieście jak i w sołectwach naszej gminy mają zbliżone preferencje. Duże różnice były w przypadku Z. Piesiaka, który miał największe poparcie na Zielonych Wzgórzach oraz L. Rewersa, który był częściej wskazywany w mieście niż na terenach wiejskich. Ankiety wykazały także, że najmniej osób niezdecydowanych mieszka w historycznej części miasta.

Odpowiedzi mieszkańców miasta
Odpowiedzi mieszkańców miasta (2/3 całej próby)


Odpowiedzi mieszkańców części wiejskiej gminy
Odpowiedzi mieszkańców części wiejskiej gminy (1/3 całej próby)


Ankieterzy z 5 Goślińskiej Drużyny Harcerzy Starszych
Ankieterzy z 5 Goślińskiej Drużyny Harcerzy Starszych "Canis Lupus"
    Sondaż przeprowadzaliśmy na ulicach miasta. Na terenach wiejskich respondentów odwiedzaliśmy w domach. Byliśmy m.in. na Nowym Rynku, pl. Powstańców Wlkp., w Boduszewie, Łopuchowie, Łopuchówku, Rakowni i Uchorowie.
    W ankietach nie badaliśmy płci, wieku i wykształcenia mieszkańców. Wobec tego nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że wybrana próba 380 osób jest reprezentatywna dla całej gminy.
    Chciałbym podziękować wszystkim, którzy pomogli mi w przeprowadzeniu sondażu, wśród nich harcerzom ZHP z 5 Goślińskiej Drużyny Harcerzy Starszych "Canis Lupus".


KOMENTARZ
    Wyniki wskazują, że należy się spodziewać drugiej tury wyborów na burmistrza. Przypomnijmy, że aby zostać burmistrzem w I turze należy zgromadzić więcej niż połowę ważnych głosów. Do ewentualnej drugiej tury przechodzą dwaj kandydaci z największym poparciem wśród wyborców. Sondaż wskazuje, że 10 listopada bój o fotel burmistrza stoczy T. Łęcki i jako drugi prawdopodobnie L. Rewers lub P. Borowicz.
Kandydaci do drugiej tury?
Kandydaci do drugiej tury? - witryna sklepu na pl. Powstańców Wielkopolskich
Wpływ na to będzie miała duża grupa niezdecydowanych mieszkańców. Należy także pamiętać, że badanie przeprowadzono na dwa tygodnie przed głosowaniem i część respondentów będzie miało czas na przemyślenie wyboru burmistrza.
    Duża liczba odpowiedzi "nie wiem" jest wynikiem niemrawej kampanii. Część wyborców (głównie na terenach wiejskich) nie zna nawet pełnej listy kandydatów, nie mówiąc już o ich programie. Właśnie dzięki temu, że pozostali kandydaci rzadko spotykają się z mieszkańcami, respondenci wybierali jedyną osobą którą znają lub o której słyszeli, czyli T. Łęckiego. Można powiedzieć, że nasz sondaż spełnił wobec wyborców także rolę informacyjną.
    Zaskoczyć może b. małe poparcie dla niektórych kandydatów. Z rozmów podczas przeprowadzania ankiety wynika, że respondenci nie znają tych panów i wobec tego otrzymali w naszej sondzie tak mało głosów.
    Jak należy zdefiniować grupę osób, które odmówiły wzięcie udział w sondażu? Z usłyszanych od nich odpowiedzi przeważały dwie: "nie interesujemy się wyborami" (prawdopodobnie osoby te nie wezmą w nich udział) oraz "nie mam czasu, spieszę się". Część z mieszkańców przyznało, że wiedzą na kogo głosować, ale nie chcą brać udział w sondażu.
    Na koniec oceńmy wielkość próby badania. W wyborach samorządowych jest uprawnionych do głosowania ok. 10.800 osób. Zakładając frekwencję na poziomie 55% dla całej gminy można spodziewać się 5900 ważnych głosów. Odliczając tych którzy nie wzięli udziału w sondażu oraz tych, którzy nie chcą wziąć udział w wyborach można przyjąć, że badanie objęło 5% głosów ważnych.

    PS: W serwisie www.murowana.pl ukazała się sonda, w której internauci wskazują osobę, która powinna według nich zostać burmistrzem Murowanej Gośliny. Sonda ta niestety nie jest obiektywna, gdyż kilku zwolenników W. Garczarka, T. Łęckiego i Z. Piesiaka postanowiło sobie za punkt honoru "nabić" swojemu kandydatowi głosy. Niektórzy z nich są tak zdesperowani, że po odkryciu zabezpieczenia przed ponownym głosowaniem stwierdzają w mailu, że "wasza sonda to bzdura, bo jest niedokładna". Owszem jest niedokładna, bo nie wygrywa w niej jedyny słuszny kandydat...


Ze względu na przepisy ordynacji samorządowej strona ta nie będzie dostępna od 26 do 27 października.

« powrót

 
Góra strony