Herb miasta
Murowana Goślina - miasto i gmina
MENU
Aktualności > Archiwum > Trzeci kwartał 2003 r. >
Strona główna 
Nowości
w serwisie
Aktualności
Wkrótce
Archiwum
Bez prądu
Prasa
-- Obywatel
O gminie
Historia
Kultura
Sport
Turystyka
Komunikacja
Linki
Twoja opinia
Księga gości
Mapa stron
E-mail
"Obywatel"

Jarmark św. Jakuba

26 lipca (sobota) 2003 r.
Murowana Goślina
pl. Powstańców Wielkopolskich

    Idea Jarmarku św. Jakuba zrodziła się po ubiegłorocznym Festiwalu "Musica Sacra, Musica Profana", którego trzy edycje odbyły się w Długiej Goślinie. Kliknij aby powiększyć [projekt logo: Bartek Stefański]Pewnym bodźcem był też Targ Wiejski odbywający się od trzech lat w Boduszewie. Jarmark św. Jakuba to nie typowa impreza handlowa, lecz pewne nawiązanie do dziedzictwa kulturowego, łączy czas średniowiecznych jarmarków i rzemiosło współczesne oraz promuje miasto i gminę. To raczej inscenizacja teatralna, mająca cechy widowiska plenerowego. Warto zaznaczyć, że w 1785 r. Murowana Goślina otrzymała z rąk króla Stanisława Augusta przywilej organizacji jarmarku. Gmina Murowana Goślina w znacznej części leży na terenie Puszczy Zielonka. Bogactwem, z którego korzysta bardzo wiele osób jest piękno krajobrazu, malownicze jeziora i czyste powietrze. Na terenie puszczy są wytyczone szlaki piesze i ścieżki rowerowe, którymi można wędrować bezpośrednio z Poznania. Stąd w każdy weekend na turystycznych szlakach można spotkać wielu turystów z Poznania. Na terenie puszczy i jej obrzeżach, w miejscowościach: Kamińsko, Okoniec, Wojnówko, Nienawiszcz, Szczodrochowo, Sławica są usytuowane domki letniskowe, w których spędza swoje urlopy kilkanaście tysięcy poznaniaków. To także do nich skierowana jest ta oferta. Na ubiegłorocznym festiwalu w Długiej Goślinie gościło bardzo wielu mieszkańców Poznania wypoczywających w letniskowych miejscowościach.

    Organizatorzy Jarmarku: Burmistrz Tomasz Łęcki oraz Urząd Miasta i Gminy w Murowanej Goślinie, ks. Ludwik Duda - Proboszcz Parafii św. Jakuba i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji chcą połączyć w jedno - tradycję średniowieczną z nowoczesnością. W tym celu wystrój miejsca oraz oprawa artystyczna imprezy nawiązywać będą do czasów dawnych. Na tę okoliczność powstanie brama strażnicza przy wjeździe na plac, zostanie rozbity namiot książęcy oraz obóz Wojów Wczesnośredniowiecznych. Moneta 'Murowaniec'Wokół placu rozmieszczone będą stanowiska rzemiosł średniowiecznych: warsztat kowalski z paleniskiem, warsztat szycia odzieży skórzanej, warsztat produkujący beczki, prezentujący wyroby z kości, ze złota, produkujący tkaniny. Uczestnicy jarmarku będą mogli poznać tajniki powstawania średniowiecznej zbroi, broni czy instrumentów muzycznych. Specjalnie na okoliczność jarmarku bita będzie moneta "Murowaniec" - jedyny obowiązujący tego dnia środek płatniczy.
    Całość rozpocznie uroczysta msza święta w plenerze o godzinie 16, która celebrowana będzie w języku łacińskim. Następnie burmistrz Tomasz Łęcki oraz przedstawiciele Cechu Rzemiosł i Bracia Kurkowi powitają Księcia wraz z jego dworem, przekażą mu klucze i otworzą jarmark. Bractwo Wojów "Jantar" przeprowadzi pokazowe walki. Na specjalnie utworzonych scenach przez cały dzień będą mieć miejsce obrzędy dworsko-rycerskie, natomiast wieczorem przewidziane są koncerty muzyki z epoki. Wszyscy uczestnicy będą mogli wziąć udział w licznych konkursach takich jak: rzut oszczepem rycerskim, strzelanie z kuszy i łuku, rzut toporem. Odbywać się będzie kurs walk na miecze. Miasto przemieni się na kilka godzin w dawną osadę, w której nie zabraknie jednak akcentów współczesnych. Swoje wyroby prezentować będą miejscowi rzemieślnicy, a produkty rolne gospodarze z okolicznych wsi. Znajdzie się strawa zarówno dla ducha jak i ciała. Pieczone nad ogniskiem prosiaki, stoisko cukiernicze, domowe wypieki to tylko jedne z wielu kulinarnych atrakcji, przewidzianych dla podniebienia w ten szczególny dzień. Członkowie ZHP wraz z młodzieżą przygotują własne stroje i zaangażują się we wszystkie działania Bractwa "Jantar". Archeolodzy biorący udział w pracach wykopaliskowych, w położonym na terenie naszej gminy grodzie Radzim, zaprezentują swoje ostatnie odkrycia, oraz techniki stosowane przez nich w pracach archeologicznych. Jak najbardziej nowoczesnym akcentem będzie mini internet cafe, prezentująca strony internetowe o naszej gminie. Przeprowadzony zostanie także konkurs dla wszystkich Jakubów zamieszkujących naszą gminę, dotyczący wiedzy o najsławniejszych Jakubach w dziejach świata. Zapraszamy wszystkich Jakubów na godz. 17. Podczas Jarmarku wręczona zostanie przez Burmistrza Tomasza Łęckiego statuetka dla "Osobowości Kulturalnej Roku Gminy Murowana Goślina". Z okazji Jarmarku Poczta Polska wydała specjalną kartkę pocztową z okolicznościowym stemplem. Na godzinę 22 planowana jest uroczysta procesja z pochodniami wokół pl. Powstańców Wlkp.
    Panie z Koła Gospodyń Wiejskich przez cały czas trwania Jarmarku będą dziergać na drutach szalik Jakubowy, mający być najdłuższym szalikiem jaki kiedykolwiek widziały ludzkie oczy. Po zachodzie słońca, pod gołym niebem przewidziana jest projekcja filmu Jerzego Kawalerowicza "Quo Vadis", oraz rozmowa z zaproszonym gościem, aktorem z filmu "Stara baśń" Jerzego Hoffmana.
    Murowana Goślina to ośrodek rzemieślniczy o bardzo długiej tradycji dlatego organizatorzy pragną dać szansę zaprezentowania się dzisiejszym rzemieślnikom i handlowcom zamieszkującym gminę, ubierając całość w średniowieczny kostium, i nadając jarmarkowi godny patronat w postaci św. Jakuba, na którego cześć będzie równocześnie odbywał się odpust parafialny. Główny aspekt jarmarku to nauka poprzez zabawę. Impreza ma swą niecodzienną formą stać się przyczynkiem do powstania w naszej gminie nowego rytuału i z roku na rok skupiać coraz szersze rzesze uczestników, nie tylko mieszkańców ale także wypoczywających nad tutejszymi jeziorami, kilku tysięcy turystów.
Arleta Włodarczak (MGOKiR)
Roma Sobka ("Obywatel")


Program koncertów (godz. 17-22)
Gospodarz wieczoru - Monika Stachurska
  • Chór Mieszany "VOCANTES" dyrygent Leszek Bajon - dawna pieśń polska
  • Orkiestra Dęta OSP pod batutą Przemysława Neumanna - goślińska letnia promenada
  • Uczniowie Gimnazjum nr 1 - Pantomima o św. Jakubie
  • OPEN FOLK - muzyka "rozrywkowa" średniowiecza i wczesnego renesansu
  • AKADEMIA DEL ARKADIA - muzyka kompozytorów wielkopolskich z XVII i XVIII w.
  • GOŚLIŃSKIE CHABRY - muzyka ludowa
  • Paweł Wojtasiewicz (baryton), Piotr Wojtasiewicz (sopran), Maciej Prohazka (klawesyn) - utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta, Jana Sebastian Bacha, Georga Friedricha Handla
Konsultacja artystyczna: Robert Skolmowski
Projekt artystyczny plakatu, karki pocztowej i monety: Bartek Stefański

Imprezy towarzyszące:
  • "Strzelanie w Bramie" - ul. Poznańska 4
  • Zawody Wędkarskie nad Jeziorem w Wojnówku

    Parkingi »

  •  
    Góra strony