Herb miasta
Murowana Goślina - miasto i gmina
MENU
Aktualności > Archiwum > Pierwsza połowa 2004 r. >
Strona główna 
Nowości
w serwisie
Aktualności
Wkrótce
Archiwum
Media lokalne
Bez prądu
1 PROCENT
O gminie
Historia
Kultura
Sport
Turystyka
Komunikacja
Galeria
Linki
Twoja opinia
Księga gości
Mapa stron
Kontakt
"Obywatel"

 

Walka o powiat

Na tej stronie będziemy informowali o proteście przeciw podporządkowaniu gminy Murowana Goślina instytucjom z Obornik oraz o działaniach dążących do pozostania gminy Murowana Goślina w powiecie poznańskim.

Zarys problemu »
Referendum z 1993 r. »

Działania
Władze samorządowe
Burmistrz Tomasz Łęcki złożył oficjalny protest przeciw decyzji Ministra Sprawiedliwości wnosząc o zmianę rozporządzenia. Stanowisko burmistrza (strona UMiG)
Swój sprzeciw przekazano także mediom, czego efektem były publikacje m.in. w "Ziemi Obornickiej", "Gazecie Poznańskiej", "Głosie Wielkopolskim" i "Gazecie Wielkopolskiej" (dodatek "Wyborczej").
We wtorek 25 maja 2004 r., w samo południe burmistrz zorganizował w Poznaniu konferencję prasową, w której uczestniczyli także przedstawiciele Rady Miejskiej, Młodzieżowej Rady Miejskiej oraz mieszkańcy gminy.
Tego samego dnia Rada Powiatu Poznańskiego wyraziła swoją dezaprobatę wobec podporządkowania Murowanej Gośliny Obornikom. Tekst stanowiska Rady Powiatu (strona UMiG).

W dniu 1 czerwca w strażnicy OSP odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej oraz Młodzieżowej Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie. Przyjęto stanowisko w sprawie podporządkowania obszaru naszej gminy Prokuraturze w Obornikach. Obecni na sesji posłowie Andrzej Aumiller i Małgorzata Stryjska zapowiedzieli, że zgłoszą interpelacje w tej sprawie.
Przedstawiciele posła Stanisława Kalemby oświadczyli, że "poseł został wmanewrowany przez media" i że w związku z tym wysłali do redakcji "Głosu Wielkopolskiego" żądanie sprostowania. Ponadto stwierdzili, że S. Kalemba nigdy nie podejmował decyzji w sprawach lokalnych bez konsultacji społecznych.
Poseł Stanisław Stec przysłał pismo, w którym stwierdził, że jego wypowiedzi w artykułach prasowych były "słowami wyrwanymi z kontekstu".
  • Stanowisko Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie (strona UMiG)
  • Stanowisko Młodzieżowej Rady Miejskiej (strona UMiG)

    W piątek 4 czerwca do Warszawy na spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości Markiem Sadowskim udała się siedmioosobowa delegacja samorządowców i mieszkańców z Murowanej Gośliny. Do Ministerstwa zawieziono ok. czterech tysięcy podpisów mieszkańców złożonych pod protestem.
    W trakcie półtora godzinnego spotkania delegacja została poinformowana, że zostało podpisane Rozporządzenie Ministra (nr 127) podporządkowujące Murowaną Goślinę powstającemu Sądowi Rejonowemu w Obornikach.
    Minister Sadowski wysłuchał argumentów i przyznał, że popełniono błąd nie przeprowadzając konsultacji społecznych. Wskazał też, że prokuratura obornicka może powstać bez włączania do niej Murowanej Gośliny.
    Minister zapowiedział, że decyzja w sprawie zmiany rozporządzeń podporządkowujących naszą gminę prokuraturze i sądowi w Obornikach zostanie podjęta w poniedziałek 7 czerwca.

    Z ostatniej chwili
    Minister zmieni rozporządzenia

    7 czerwca 2004 r. dyrektor Departamentu Organizacyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości A. Suska-Baranowska w telefonicznej rozmowie z burmistrzem Murowanej Gośliny poinformowała, że Minister Marek Sadowski nakazał wstrzymanie wykonania rozporządzeń podporządkowujących naszą gminę prokuraturze i sądowi w Obornikach.
    Następnego dnia będą wszczęte procedury zmiany obu rozporządzeń w części dotyczących Murowanej Gośliny. Oznacza to, że gmina będzie ciągle podlegać pod instytucje z Poznania.


    Mieszkańcy
    Odbyły się pierwsze spotkania z przedstawicielami stowarzyszeń i organizacji działających na terenie gminy.
    Dnia 29 maja odbyły się spotkania z mieszkańcami, podczas których rozpoczęto zbieranie podpisów pod protestem. Spotkania odbyły się w Murowanej Goślinie na pl. Powstańców Wlkp. i Nowym Rynku, w Wojnowie oraz Boduszewie.
    Podpisy w następnych dniach będą zbierane w goślińskich sklepach. Pod protestem podpisało się już ok. 4,5 tysiąca osób.

    Dnia 29 maja 2004 r. ukazało się wydanie specjalne "Obywatela" (numer 199 w Archiwum) w całości poświęcone tej sprawie.

    Gośliniacy mogą wyrażać swoją opinię i sprzeciw na łamach regionalnych i ogólnopolskich mediów. Poniżej podajemy kontakt do niektórych redakcji (telefony dla czytelników/widzów/słuchaczy):
  • "Głos Wielkopolski" tel. (61) 86-94-154, redakcja@glos.com
  • "Gazeta Wielkopolska" (dodatek "Wyborczej") tel. (61) 852-51-12, czytelnicy@poznan.agora.pl
  • "Gazeta Poznańska" tel. (61) 860-60-01, 8606-000, listy@poczta.gp.pl
  • TVP3 Poznań tel. (61) 85-06-470, kontakt@poz.tvp.pl
  • Radio Merkury tel. (61) 8658-288, office@radiomerkury.pl
  • forum murowana.jdm.pl

     
  •  
    Góra strony