Herb miasta
Murowana Goślina - miasto i gmina
MENU
Aktualności > Archiwum >

Informacje z miasta i gminy

1999 r.
  • Początek stycznia 1999 r.
  • Kazeina z Murowanej Gośliny w Europie
    Wybrane polskie zakłady mleczarskie, mogą znów eksportować swoje produkty do krajów Unii Europejskiej.
    Wśród nich jest oddział w Murowanej Goślinie firmy Lackpol, produkujący kazeinę.
     
  • 10 stycznia 1999 r.
  • Zagrała Wielka Orkiestra `99
    Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała również w Murowanej Goślinie.
    Gośliniacy zebrali 6 023,69 zł. Mieszkańcy gminy oddali też ponad 50 litrów krwi.
     
  • 27-28 stycznia 1999 r.
  • Protest rolników
    Zawiązany Komitet Protestacyjny Rolników Gminy Murowana Goślina zorganizował protest popierający ogólnopolską akcję rolników. Zajmowano na piętnaście minut przejście dla pieszych na trasie z Poznania do Obornik Wlkp. i Wągrowca (droga nr 196, przy skrzyżowaniu ul. Rogozińskiej i Polnej), po czym następowały dziesięciominutowe przerwy umożliwiające przejazd pojazdów.
     
  • Marzec / kwiecień 1999 r.
  • Kanalizacja miasta
    Przejazd trasą 196 Poznań-Wągrowiec utrudniony był przez objazd w starej części Murowanej Gośliny. Nie można było przejechać przez pl. Powstańców Wlkp. Informacje nieoficjalne się potwierdziły, bo roboty na ul. Poznańskiej związane z kontynuacją budowy kanalizacji zakończyły się 26 kwietnia.
     
  • Lipiec / sierpień 1999 r.
  • Objazdy
    Fragment drogi 196 z Poznania do Wągrowca został ponownie zamknięty - tym razem roboty przy budowie kanalizacji miały miejsce na ul. Poznańskiej (od Mściszewskiej do Łąkowej). Prace zakończono po dziewięciu tygodniach 10 września.
    W tym samym czasie prowadzony był kapitalny remont mostu na ul. Jodłowej. Roboty na moście zakończyły się pod koniec sierpnia.
    Utrudnienia są jeszcze obecne na niektórych ulicach np. na Mostowej.
     
  • 5 wrzesień 1999 r.
  • Powiatowe dożynki
    W Murowanej Goślinie odbyły się dożynki powiatu poznańskiego. Po uroczystej mszy św. koncelebrowanej przez ks. biskupa Fortuniaka, rozpoczęła się część oficjalna. Starostowie dożynek Monika Ewert z Długiej Gośliny i Kazimierz Kosakowski z Raduszyna, przekazali chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów gospodarzowi dożynek Ryszardowi Pominowi (staroście poznańskiemu), ten zaś podzielił go między uczestników uroczystości. Po występach artystycznych delegacje gmin wchodzących w skład powiatu, a następnie sołectwa gminy Murowana Goślina zaczęły składać wieńce dożynkowe. W konkursie na najlepszy wieniec zwyciężyły Komorniki przed Czerwonakiem i Rokietnicą, w kategorii goślinskich sołectw wygrał Białężyn. W trakcie uroczystości występowały chóry z powiatu poznańskiego, zespół "Poligrodzianie" z Politechniki Poznańskiej, a z Murowanej Gośliny - Orkiestra Dęta OSP, zespół "Goślinianka" i Koło gospodyń Wiejskich. Dożynki zakończyły się częścią artystyczną i zabawą taneczną.
     
  • 26 września 1999 r.
  • I Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych
    Po raz pierwszy odbył się w całym mieście Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych. O miano najlepszej rywalizowały cztery orkiestry: Ochotniczej Straży Pożarnej z Buku, Swarzędzkich Fabryk Mebli z Swarzędza, Ochotniczej Straży Pożarnej z Murowanej Gośliny i Rogozińskiego Centrum Kultury i Sportu z Rogoźna (powiat Oborniki Wlkp.). Konkurs obejmował przemarsz paradny oraz występ wraz z towarzyszącymi grupami tanecznymi na scenie ustawionej w centrum Zielonych Wzgórz - Nowym Rynku. Orkiestry prezentowały po kilka utworów. Po obradach profesjonalnego jury wręczono nagrody - i tak kolejne miejsca zajęły orkiestry:
    1. SFM z Swarzędza
    2. OSP z Murowanej Gośliny
    3. RCKiS z Rogoźna
    4. OSP z Buku
    Nagrodzeni otrzymali dyplomy, puchary oraz sprzęt HI-FI i nagrodę pieniężną.
    Następny - II Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych za rok, we wrześniu w Murowanej Goślinie.
    Fragmenty występu orkiestr (mp3) »
     
    Informacje przygotowane przy współpracy ze Stowarzyszeniem "Obywatel".

     
    Góra strony