Herb miasta
Murowana Goślina - miasto i gmina
MENU
O gminie > Współpraca > Hemmingen >
Strona główna 
Nowości
w serwisie
Aktualności
O gminie
Urząd Gminy
Rada Miejska
-- Komisje
Sołectwa
Współpraca
-- Ochotnica
-- Hemmingen
-- Pozostałe
-- Komitet
Mapy
-- Położenie
-- Plan miasta
-- Centrum
-- Gmina
-- Dawny herb
-- Regulamin
Adresy, telefony 
Historia
Kultura
Sport
Turystyka
Komunikacja
Galeria
Linki
Twoja opinia
Księga gości
Mapa stron
Kontakt
"Obywatel"

 

Wizyta Hansa Waltera

    W dniach 6 i 7 czerwca 2000 r. gościł w Murowanej Goślinie Hans Walter, założyciel i kierownik muzyczny orkiestry Big Band KGS Hemmingen działającej w niemieckiej gminie Hemmingen.
    Pobyt Hansa Waltera związany był z wizytą, jaką na zaproszenie burmistrza Tomasza Łęckiego niemiecka orkiestra złoży w naszym mieście w dniach 29 września do 3 października 2000 r. Pobyt orkiestry będzie miał charakter trasy koncertowej wybiegającej poza nasza gminę. W trakcie swojej wizyty pan Walter odwiedził miejsca, w których odbędą się koncerty. Jako gość specjalny wziął także udział w posiedzeniu Zarządu Miasta i Gminy, w trakcie którego rozmawiano na temat kontaktów zagranicznych z gminami niemieckimi.

UMiG


Wizyta Burmistrza Hemmingen

    W dniach od 30 września 2000 r. do 2 października 2000 r. Murowana Goślina gościła Burmistrza Miasta Hemmingen (Niemcy) Clausa-Dietera Schacht-Gaidę. Hemmingen jest miastem, które powstało z połączenia siedmiu osad, położonym na południe od Hannoveru.
    Tuż po przyjeździe do Murowanej Gośliny (30.09.2000 r. ok. godz. 17) Burmistrz Hemmingen Claus-Dieter Schacht-Gaida zagrał mecz piłki nożnej w jednej drużynie z Burmistrzem Tomaszem Łęckim, z Radnymi Rady Miejskiej, Członkami Zarządu oraz pracownikami Urzędu Miasta i Gminy.
    Program wizyty Burmistrza z Hemmningen był bardzo intensywny. W niedzielę (01.10.2000 r.) Burmistrzowie Tomasz Łęcki i Claus-Dieter Schacht-Gaida:
  • wraz Wiceprezydentem Poznania Maciejem Frankiewiczem w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania powitali Big Band ze szkoły w Hemmingen,
  • wysłuchali koncertów Big Bandu przed Ratuszem na Starym Rynku w Poznaniu oraz Koncertu Milenijnego, który odbył się na Nowym Rynku w Murowanej Goślinie,
  • podczas uroczystej kolacji spotkali się z Wicestarostą Powiatu Hannoverskiego Angeliką Schwarzer-Riemer, Dyrygentem Big Band prof. Hansem Walterem oraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej, Przewodniczącymi Komisji Rady Miejskiej i członkami Zarządu Miasta i Gminy w Murowanej Goślinie, podczas którego Burmistrz Murowanej Gośliny przekazał Burmistrzowi Hannoveru projekt listu intencyjnego, wyrażającego chęć nawiązania współpracy z miastem Hemmingen.
        W poniedziałek dnia 2 października 2000 r. Burmistrz Tomasz Łęcki zaprezentował Burmistrzowi Hemmingen budynek Urzędu Miasta i Gminy oraz przedstawił pracowników Urzędu. Następnie dokonano prezentacji najważniejszych budynków i miejsc gminy. Gość wyjechał z Murowanej Gośliny ok. godz. 12.
  • UMiG


    Big Band KGS Hemmingen w Murowanej Goślinie

        W dniach od 29 września do 3 października przebywał w Murowanej Goślinie Big Band KGS Hemmingen pod kierunkiem Hansa Waltera. 47 młodych muzyków - uczniów szkoły Karl - Friedriech-Gauß-Schule w Hemmingen k/Hanoweru przyjechało na zaproszenie Burmistrza Murowanej Gośliny Tomasza Łęckiego.
        Patronat nad tą wizytą objęli Starosta Powiatu Hanowerskiego Dr. Michael Arndt oraz Starosta Powiatu Poznańskiego Ryszard Pomin. Przez cały czas pobytu w Polsce zespołowi towarzyszyła Wicestarosta Powiatu Hanowerskiego Angelika Schwarzer-Riemer.
        Wizyta Big Bandu miała głównie charakter trasy koncertowej, chociaż nie zabrakło w niej miejsca na zwiedzanie, odpoczynek oraz okazji do nawiązywania kontaktów z rówieśnikami z Polski.
        Pierwszy dzień - sobota, to przede wszystkim dwa koncerty dla uczniów szkół z Murowanej Gośliny. Po południu młodzież pojechała do Gniezna, aby zwiedzić te miejsca, które w szczególny sposób łączą historię Polski i Niemiec. Po uczcie duchowej przyszedł czas na dyskotekę przygotowaną przez Samorząd Uczniowski Gimnazjum nr 2. Wszyscy doskonale się bawili. Jest to dowód na to, że dla młodych ludzi język nie jest już barierą.
        Niedziela okazała się być najbardziej zapracowanym dniem pobytu Big Bandu w Polsce. Dzień rozpoczął się spacerem po Poznaniu, który przygotowali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Bolechowie. Goście z Niemiec zwiedzili m.in. Katedrę Poznańską oraz Stary Rynek. Przed południem z gośćmi z Niemiec spotkał się Wiceprezydent Miasta Poznania Maciej Frankiewicz. Po spotkaniu młodzi muzycy zagrali na schodach Ratusza swój pierwszy koncert dla mieszkańców Poznania. Trwający prawie godzinę koncert został włączony w obchody Międzynarodowych Dni Muzyki w Poznaniu i został gorąco przyjęty przez spacerujących po Starym Rynku poznaniaków.
        Po powrocie do Murowanej Gośliny młodzież została przyjęta przez ok. 40 rodzin na tradycyjnym niedzielnym obiedzie. O godz. 16.30 na Nowym Rynku rozpoczął się najważniejszy punkt wizyty Big Band KGS Hemmingen w Murowanej Goślinie, czyli Koncert Milenijny. Patronat nad tym wydarzeniem objęli Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina oraz Proboszcz Parafii P.W. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa w Murowanej Goślinie. Big Band zagrał wspólnie z zespołami z Murowanej Gośliny: Zespołem Flażoletowym pod dyrekcją Wojciecha Wietrzyńskiego, Orkiestrą Szkolną SP "GIMPO1" pod kierownictwem Marii Nowak oraz chórami Canzona i Vocantes pod dyrekcją Elżbiety Wtorkowskiej.
        Tego popołudnia dopisała zarówno pogoda jak i mieszkańcy, którzy przez ponad półtorej godziny oklaskiwali młodych artystów. Dzień zakończył się koncertem w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym Dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Razem z muzykami z Niemiec zagrał zespół Dzieci Papy pod kierownictwem Henryka Weredy. Wszyscy uznali, że pomimo ogromnego zmęczenia, był to najbardziej wzruszający punkt całego pobytu w Polsce.
        W poniedziałek muzycy udali się do Kostrzyna, aby tam zagrać koncert dla uczniów Gimnazjum im. Rady Europy. Po koncercie odbyło się spotkanie Hansa Waltera z osobami reprezentującymi jednostki kultury oraz ogniska i zespoły muzyczne z terenu powiatu. Dla wszystkich ogromnym zaskoczeniem był fakt, że członkowie Big Bandu nie są uczniami szkół muzycznych, a swoje umiejętności gry na instrumentach zawdzięczają lekcjom muzyki prowadzonym przez Hansa Waltera. Pytania dotyczyły także sposobu finansowania działalności Big Bandu. Zespół finansowany jest głównie z pieniędzy rodziców oraz sponsorów, ale także sam zarabia na swoje utrzymanie grając koncerty i sprzedając płyty z nagraną przez siebie muzyką. Po koncercie w Kostrzynie młodzi muzycy pojechali do Parkowa i w tamtejszej szkole podstawowej dali koncert przy okazji Święta Szkoły.
        Wtorek był ostatnim dniem pobytu w Polsce. Trzeci października to święto Zjednoczenia Niemiec, a w 2000r. przypada jego 10 rocznica. Z tej okazji w Auli Akademii Muzycznej w Poznaniu odbył się ostatni już uroczysty koncert Big Bandu. Patronat nad tym wydarzeniem objęli Prezydent Miasta Poznania oraz Rektor Akademii Muzycznej. Przy tej okazji padło wiele ciepłych słów, a zaproszeni goście podkreślali ogromną rolę Polski w obaleniu Muru Berlińskiego. W trakcie swego wystąpienia p. Angelika Schwarzer-Riemer podkreśliła, że Big Band jest najlepszym ambasadorem, jakiego Hemmingen może mieć. Nie sposób temu zaprzeczyć.
        W organizację wizyty Big Bandu KGS Hemmingen zaangażowani byli: pracownicy Urzędu Miasta i Gminy, Biblioteki Publicznej, Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z Murowanej Gośliny, Kostrzyna i Parkowa oraz LO w Bolechowie, dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, pracownicy Urzędu Miejskiego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

    Katarzyna Królak
    pracownik UMiG


    Dyskoteka z Big Bandem

        30 września w Gimnazjum nr 2 odbyła się dyskoteka w której udział wzięli nie tylko uczniowie naszej szkoły, ale też młodzież z orkiestry niemieckiej z Hemmingen. Grali oni wybornie, a bawili się jeszcze lepiej - wiem coś o tym, bo przysłuchiwałam się koncertowi i tańczyłam wraz z kolegami z Niemiec. Nowych rówieśników powitały w kilku słowach Monika Wojewodzic i Honorata Sosnowska, które z okazji Dnia Chłopca złożyły chłopcom gorące życzenia.
        Staraliśmy się urozmaicić zabawę młodym Niemcom, dlatego też nauczyliśmy ich piosenki "Wlazł kotek na płotek" (całe szczęście, że nie rozumieli tekstu) i upiekliśmy dla nich pyszne ciasteczka z zapieczonymi intrygującymi tekstami. Niemcy nie pozostali dłużni - wyśpiewali utworek o kaczkach. Pląsaliśmy w rytmach muzyki polskiej i przebojów popu, a papierowe nietoperze wplątywały się nam we włosy.
        Miejmy nadzieję, że Big Band z Hemningen jeszcze kiedyś przyjedzie, bo przecież czeka na nich wierszyk "Wpadła gruszka do fartuszka".

    Martyna Bugajna
    Kl. II h

    Źródło: "Obywatel" nr 148 i 152

    « powrót


     
    Góra strony