Herb miasta
Murowana Goślina - miasto i gmina
MENU
O gminie > Współpraca > Hemmingen >
Strona główna 
Nowości
w serwisie
Aktualności
O gminie
Urząd Gminy
Rada Miejska
-- Komisje
Sołectwa
Współpraca
-- Ochotnica
-- Hemmingen
-- Pozostałe
-- Komitet
Mapy
-- Położenie
-- Plan miasta
-- Centrum
-- Gmina
-- Dawny herb
-- Regulamin
Adresy, telefony 
Historia
Kultura
Sport
Turystyka
Komunikacja
Galeria
Linki
Twoja opinia
Księga gości
Mapa stron
Kontakt
"Obywatel"

 

Byliśmy w Hemmingen, Hanowerze, a nawet w Brazylii

Początki współpracy
    Wszystko zaczęło się od kontaktów przedstawicieli naszej gminy z profesorem Politechniki Poznańskiej p. Lechem Zimowskim. To właśnie on poznał ich z p. profesorem Günterem Harderem, również wykładającym na tej uczelni (Instytut Architektury i Planowania Przestrzennego). Profesor Harder mieszka w Hemmingen i pełni tam zarazem funkcję pierwszego zastępcy burmistrza. Jest też członkiem Rady Powiatu Hanowerskiego. Jego kontakty z burmistrzem p. T. Łęckim doprowadziły do koncepcji nawiązania współpracy między gminami Hemmingen i Murowana Goślina. Już rok temu burmistrz p. T. Łęcki przebywał w Hemmingen. Jesienią ubiegłego roku gościł w Murowanej Goślinie młodzieżowy Big Band, z jego założycielem, kierownikiem, dyrygentem, a zarazem nauczycielem muzyki w szkole KGS, doradcą metodycznym w Dolnej Saksonii w jednej osobie p. Hansem Walterem. Wtedy też młodzi mieszkańcy gminy Hemmingen koncertowali wspólnie w Chórem "Canzona" i - jak mówił burmistrz T. Łęcki - podbili serca Gośliniaków. Z dotychczasowych kontaktów wynika, że to właśnie muzyka połączyła nasze gminy, ma ona bowiem tę moc, że płynie ponad granicami i dociera do wnętrza człowieka, niezależnie od tego skąd się on wywodzi i gdzie mieszka. Nasze kontakty nie są jedynymi, jeśli chodzi o współpracę Dolnej Saksonii i Województwa Wielkopolskiego. 12 grudnia 2000r. miało miejsce odnowienie zawartej w 1973r. umowy między Poznaniem a Hanowerem. Także w grudniu zainaugurowana została współpraca między starostwami tych miast, od jakiegoś czasu współpracują z gminami Dolnej Saksonii niektóre gminy Wielkopolski, jak np. Mosina, Swarzędz, Suchy Las.
    W dniach od 8 do 11 marca br. miał miejsce kolejny etap współpracy. Z inicjatywy dyrektora Szkoły KGS p. Brigitte Schönke, p. profesora Güntera Hardera i p. Hansa Waltera delegacja gminy Murowana Goślina przebywała w gminie Hemmingen.

Przebieg wizyty
    W skład goślińskiej delegacji wchodzili: burmistrz p. T. Łęcki, odpowiedzialna z ramienia urzędu za kontakty zagraniczne p. K. Królak, członkinie Chóru "Canzona" na czele z jego dyrygentką p. E. Wtorkowską, nauczyciele goślińskich szkół i reprezentanci niektórych organizacji, działających na terenie naszej gminy tj. Ochotniczej Straży Pożarnej, Klubu Sportowego "Concordia", Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, Lokalnej Telewizji, a także Stowarzyszenia "Obywatel" i Redakcji Pisma "Obywatel". Po przyjeździe w sali Ratusza w Hemmingen, będącego siedzibą władz gminnych, zostaliśmy powitani przez burmistrza p. Clausa-Dietera Schacht-Gaida, jego zastępcę p. prof. G.Hardera oraz przedstawiciela szkoły.
    Następnego dnia uczniowie, a zarazem członkinie Chóru uczestniczyły w spotkaniu z uczniami szkoły niemieckiej, podczas którego rozmawiali na tematy: 1. Polska - kraje byłego Związku Radzieckiego 2. polski i niemiecki system szkolnictwa, 3. czas wolny młodych Polek i Polaków. Polscy uczniowie wzięli także udział w quizie nt. Niemiec, a niemieccy w quizie nt. Polski. W rozmowach uczestniczyli niektórzy nauczyciele z Murowanej Gośliny oraz nauczycielka matematyki i historii w tej szkole p. Doris Lübe, która od kilku lat prowadzi blok tematyczny "Polacy i Niemcy". Są w nim wyróżnione tematy: polsko-niemiecka historia XVIII i XIX wieku, okres okupacji niemieckiej 1939 - 1945 i polskiego wyzwolenia, stosunki polsko- niemieckie po 1970r. W trakcie tych zajęć udało mi się przedstawić krótką informację o pracy redakcji Pisma "Obywatel", a także przekazać drobne upominki i niektóre historyczne, jak również najnowsze egzemplarze pisma. Dowiedziałam się również, że szkoła w Hemmingen ma swoją stronę internetową i co kwartał wydaje informator szkolny. Z okazji 25 - lecia szkoły, jakie miało miejsce 3 lata temu wydana była publikacja większa. Nauczyciele z Polski mieli okazję obejrzeć studio, w którym prowadzi zajęcia p. Walter, wziąć udział w hospitacji lekcji z muzyki i polityki oraz rozmawiać o metodach nauczania, systemie szkolnictwa oraz o współpracy między szkołami. Padły m.in. propozycje dziedzin: teatru, plastyki (np. plenery), korespondencji za pośrednictwem poczty komputerowej, współpracy samorządów szkolnych.
    Również w tym dniu udaliśmy się do Hanoweru. W wizytach towarzyszyła nam p. Angelika Schwarzer-Riemer - wice starosta Powiatu Hanowerskiego. W siedzibie Parlamentu Dolnej Saksonii w Hanowerze zostaliśmy przyjęci przez wice przewodniczącego tegoż Parlamentu p. Jürgena Gansäuera. Później zawitaliśmy do Ratusza - siedziby władz Hanoweru, gdzie gościł nas wice burmistrz miasta p. Berndt Strauch. W obu miejscach Chór "Canzona" miał okazję zaprezentować cząstkę swoich umiejętności. Przedstawiciele stowarzyszeń spotkali się z przedstawicielami odpowiadających im organizacji w Hemmingen. Prezes OSP zwiedził dwie jednostki straży pożarnej i główne stanowisko dowodzenia akcjami, a następnego dnia uczestniczył w uroczystości 25 - lecia Powiatowego Związku Straży Pożarnych w Hanowerze, połączonej z otwarciem okolicznościowej wystawy nt. straży i występem muzycznym. Przedstawiciel Kurkowego Bractwa Strzeleckiego poznał braci Bractwa z Hemmingen, zwiedził strzelnicę wiatrówkową, kręgielnię, siedzibę Bractwa i żeńskiej organizacji strzeleckiej, gdzie przechowuje się historyczne pamiątki, trofea, broń, amunicję i sprzęt strzelecki. Przyglądał się także wraz z burmistrzem p. T. Łęckim i p. prof. G. Harderem turniejowi strzeleckiemu na Strzelnicy w Hemmingen. Z prezesem Bractwa p. Jensem Richterem wymienił pamiątki i upominki. Nauczyciel biologii i przedstawiciel "Obywatela" mieli okazję zapoznać się z działaniami gminy w kierunku ochrony środowiska i dbałości o ekologię. Dzięki panu Hansowi Jürgenowi Moellerowi mogliśmy zobaczyć tereny ścisłego rezerwatu przyrody, a na nich niektóre spośród występujących tam zwierząt. Są tam m.in.: żurawie, czaple siwe, dzikie gęsi, kormorany, kaczki łyski, jelenie, sarny, borsuki, kuny, jaszczurki, ropuchy. Pan Moeller działa w Radzie Gminy, jest tam osobą odpowiedzialną za ochronę środowiska, opracowuje projekty prac mających na celu przywracanie do natury niektórych terenów, jak również nadzoruje ich wykonanie.
    Wieczorem miał miejsce koncert Chóru "Canzona" pod dyr. p. E. Wtorkowskiej połączony z występami chórów niemieckich: "Kantorei" Arnum pod dyr. p. Wittram i "Pop-Rock-Chor" Szkoły Muzycznej pod dyr. p. Marino.
    W sobotę byliśmy w Hanowerze. Zwiedziliśmy założone w II połowie XVII wieku Ogrody Herrenhausen - barokowy zespół różnorodnej roślinności z ponad dwudziestokilometrowymi alejkami, kilkudziesięcioma fontannami i oryginalnymi posągami. Byliśmy też w Palmiarni - Domu Lasów Deszczowych, czy - jak mówili niektórzy spośród zwiedzających - w Brazylii. Dzięki nadaniu zwiedzaniu formy podróży stratosferycznym wahadłowcem na drugą półkulę, można dostać się do mało dostępnej dla przeciętnego mieszkańca Europy dżungli amazońskiej. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej techniki multimedialnej można poznać występującą tam florę i faunę. W Hanowerze odwiedziliśmy też kościół - Marktkirche, gdzie nasz Chór miał krótki występ. Po południu byliśmy świadkami emocji i radości, jaką sprawił występ młodych Goślinianek pensjonariuszom Domu Spokojnej Starości w Hemmingen.
    Kulminacyjnym punktem wizyty był wspólny Wielki Koncert w Forum Szkoły KGS w Hemmingen, w którym wzięli udział: 6-osobowa grupa dziewcząt grających na bębnach (zespół perkusyjny TROMEL AG), zespół uczniów z klasy 6b grający na instrumentach dętych i perkusyjnych po kierunkiem nauczyciela szkoły KGS p. Christiph Bussius, Big Band i Chór "Canzona". Chórzystki z Murowanej Gośliny wykonały utwory muzyki sakralnej dawnej i współczesnej, muzyki dawnych mistrzów, opracowania pieśni ludowych, muzyki współczesnej i rozrywkowej. Wysłuchaliśmy też wspólnego z niemieckim Big Bandem wykonania trzech utworów w rytmach południowo-amerykańskich oraz przepięknej interpretacji przez solistkę Olę Stefaniuk utworu "Sentymentalny nastrój" w standardzie Duke Ellingtona, Irvinga Milesa i Many Kurtza. Występy wzbudziły szczery zachwyt i aplauz licznie zgromadzonej publiczności. W trakcie koncertu nastąpiło krótkie podsumowanie pobytu, padły słowa podziękowania za pobyt i nadziei na dalszą owocną współpracę. Miało też miejsce przekazanie pamiątek i drobnych upominków.
    W niedzielę wzięliśmy udział w uroczystej mszy św., którą rozpoczął i zakończył występ Chóru "Canzona". Po mszy niektórzy mieli możliwość uczestniczenia w koncercie jazzowym zorganizowanym w miejscowym Domu Kultury. Wspólne śpiewanie Chóru i Big Bandu oraz wspólny krąg zakończyły pobyt. Pobyt, który dla każdego uczestnika stanowił z pewnością kolejne doświadczenie w życiu, wzbogacił go o poznane miejsca, usłyszane informacje, a przede wszystkim o nawiązane kontakty i przyjaźnie. Wśród tych miły akcent stanowiły dla nas znajomości zawarte z osobami pochodzenia polskiego. Należy do nich niewątpliwie znany od dawna p. E. Wtorkowskiej i niektórym chórzystkom p. Herbert Monkowski (wywodzi się z okolic Olsztyna), który od wielu lat służy im swoim doświadczeniem i pomocą podczas pobytu Chóru na terenie Niemiec. Towarzyszył nam i teraz, zarówno w charakterze konferansjera występów Chóru, jak i w roli tłumacza, prezentując przy tym doskonałą znajomość języka polskiego. Należy też do nich pochodzący Warszawy p. Willi Held, który na terenie Niemiec pod koniec wojny i po jej zakończeniu pomagał Polakom. Kolejnym rodakiem jest zapoznany w Domu Spokojnej Starości, pochodzący z Tczewa p. Wojciech Galiński - kierownik tej placówki, odpowiedzialny za terapię ruchowo-muzyczną i program kulturalny. Podczas wizyty w Domu Kultury poznaliśmy p. Siegfrieda Skibbe, pasjonata wycieczek rowerowych, będącego zarazem sędzią meczy piłki nożnej i interesującego się muzyką jazzową, a wywodzącego się z okolic Bytowa. Na początku naszej wizyty zetknęliśmy się z rodzeństwem uczęszczającym do szkoły KGS - Roksaną i Tomaszem Jachim, którzy pochodzą z Wrocławia i od 14 lat mieszkają w Niemczech. Oni również okazali się pomocni w tłumaczeniu i towarzyszyli nam w niektórych wizytach.

Nadzieje i perspektywy
    Zdaję sobie sprawę z tego, że każda wizyta, czy to Polaków w Niemczech, czy Niemców w Polsce, wymaga dużo wysiłku organizacyjnego. Daje on jednak satysfakcję, kiedy pobyt jest udany i przynosi efekty, a za taki należy uznać naszą wizytę w Hemmingen. Równocześnie mam nadzieję, że z takim samym zapałem, z jakim występowały dziewczęta, będące chlubą naszej gminy, wszyscy, którzy mogą przyczynić się do rozwoju kontaktów z mieszkańcami gminy niemieckiej, podejdą do tej współpracy. A na dziś pomysłów jest dużo. Niektóre z nich to: zaproszenie do Murowanej Gośliny organizacji i środowisk nauczycieli, zespołu muzycznego i sportowego, przyjazd oldboyów Hanoweru wśród, których gra burmistrz Hemmingen na mecz piłki nożnej z oldboyami Concordii, wyjazd delegacji Bractwa Kurkowego i Orkiestry Dętej OSP na przemarsz Orkiestr w ramach Święta Bractw Kurkowych w Hanowerze, współpraca między organizacjami.
1  |  zdjęcia (170 KB) >>

eps

Źródło: "Obywatel" nr 158

« powrót


 
Góra strony