Herb miasta
Murowana Goślina - miasto i gmina
MENU
O gminie > Współpraca > Hemmingen >
Strona główna 
Nowości
w serwisie
Aktualności
O gminie
Urząd Gminy
Rada Miejska
-- Komisje
Sołectwa
Współpraca
-- Ochotnica
-- Hemmingen
-- Pozostałe
-- Komitet
Mapy
-- Położenie
-- Plan miasta
-- Centrum
-- Gmina
-- Dawny herb
-- Regulamin
Adresy, telefony 
Historia
Kultura
Sport
Turystyka
Komunikacja
Galeria
Linki
Twoja opinia
Księga gości
Mapa stron
Kontakt
"Obywatel"

 

Wizyta delegacji gminy Hemmingen w Murowanej Goślinie

    W poprzednim artykule pisałam o wizycie, jaką w marcu 2001 r. złożyła delegacja naszej gminy w gminie Hemmingen, leżącej w Niemczech k/Hanoweru. I oto nadszedł czas na relację z wizyty przedstawicieli gminy niemieckiej u nas. Trwała ona od 28 do 30 września 2001 r.
    W skład delegacji wchodzili:
  • Anja Möhring - dyrektor Urzędu Gminy w Hemmingen,
  • prof. Günter Harder zastępca burmistrza,
  • Urlich Bloch - przewodniczący Rady Gminy,
  • radni gminy Hemmingen: Rolf Dralle, Heinrich Lesinski, Hermann Josef Nockher, dr Klaus Weggen, Ottmar Sturm, Helmut Kiewning,
  • przedstawiciele organizacji: Susanne Lesinski (komitet ds. współpracy partnerskiej), Doris Buchholz (związek małej ojczyzny), Helga Sturm (stowarzyszenie obywatelskie), Josef Wiesner (przewodniczący zrzeszenia związków sportowych w gminie oraz przewodniczący kompleksu sportowego w Hemmingen-Westerfeld), Berndt Trambauer (zastępca przewodniczącego zrzeszenia, a zarazem przewodniczący związku sportowego w Arnum).
        Goście najpierw zwiedzili Gniezno. Spacerowali po Starym Mieście, byli w Ratuszu Gnieźnieńskim. Jak mówił później burmistrz T. Łęcki, miejsce to nie przypadkowo wybrano do programu. Bowiem "historia Polski wielokrotnie splatała się z historią Niemiec. Wiemy, że nie zawsze były to dobre doświadczenia. Spotykając się z Wami wybraliśmy pozytywne elementy historii, dlatego odwiedziliśmy Gniezno, miejsce spotkania cesarza Ottona III i króla Polski Bolesława Chrobrego."
    Następnego dnia, a była to sobota, przewidziane było zwiedzanie gminy. Goście odwiedzili m.in. Gimnazjum Nr 2, zwiedzili nowobudowane gimnazjum przy ul. Mściszewskiej, obszary inwestycyjne, na których znajdują się m.in. fabryka HILDING POLSKA, zakłady BIO WIN, obszary przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową, osiedle "Zielone Wzgórza".

       

        Po południu uczestniczyli w II Targu Wiejskim w Boduszewie. Ponieważ pogoda była sprzyjająca (mówiliśmy nawet, że goście ją przywieźli, choć oni twierdzili, że to my ją zamówiliśmy), mieli okazję pojeździć bryczkami po okolicznych lasach. W tym czasie część gości, reprezentująca różne związki i organizacje działające w gminie Hemmingen spotkała się z przedstawicielami naszych organizacji. Przekazaliśmy im ofertę współpracy w dziedzinie sportu. Oni z kolei podzielili się z nami zasadami i zakresem działania organizacji w Hemmingen. Dyskutowaliśmy o terminach wspólnych imprez i spotkań. Nawiązane zostały kontakty, których rozwijanie zdeklarował się wspomagać istniejący od trzech lat w Hemmingen komitet ds. współpracy partnerskiej. Gmina ta od 25 lat współpracuje bowiem z gminami ze Szkocji i Francji. Jej partnerskim miastem jest także Yevtot z Francji, które to kontakty trwają już 35 lat. Przewodnicząca komitetu partnerskiego z Hemmingen p. M. Henning w piśmie skierowanym do burmistrza Murowanej Gośliny oraz do naszych organizacji określiła cel wizyty jako wzajemne poznanie się oraz rozpoznanie skali zainteresowania współpracą. Przy ogromnej ilości tematów do dyskusji wydaje się, że pobyt przedstawicieli Hemmingen w Murowanej Goślinie był zbyt krótki. Ale jest to przecież jeden z kolejnych, ważnych etapów nawiązywanej współpracy.
        W godzinach wieczornych miała miejsce uroczysta Sesja Rady Miejskiej. Rozpoczął ją pokaz filmu z naszej wizyty w Hemmingen. Prof. Günter Harder - zastępca burmistrza Hemmingen podkreślił możliwe płaszczyzny współpracy: płaszczyznę kontaktów między organizacjami, szkołami, między ludźmi, a także płaszczyznę współpracy politycznej. Dla przedstawicieli Hemmingen ważniejszy jest pierwszy rodzaj współpracy. I takie kontakty Rada Miasta Hemmingen będzie popierać, przeznaczając na nią określone środki. Prof. G. Harder powiedział, że radni i członkowie związków przybyli po to, by rozpoznać możliwości współpracy. Podkreślił, że nie mają oficjalnego zlecenia przygotowania umowy partnerskiej, mają natomiast nieoficjalne zapewnienie o poparciu dla tej współpracy. Kontakty między ludźmi ściśle wiążą się z polityką, w związku z tym do Murowanej Gośliny przyjechali także radni Hemmingen.
        Dyrektor Urzędu Gminy w Hemmingen A. Möhring podziękowała za zaproszenie do Murowanej Gośliny. Powiedziała, że pobyt ten pozostawi u niej miłe wspomnienia. Równocześnie zaprezentowała sposoby zarządzania i administracji w ich gminie. Najwyższym organem jest tam Rada Miasta, składająca się z 33 radnych, działających w 8 komisjach. 1 listopada 2001 r. rozpocznie działalność nowa Rada, jako że 3 tygodnie temu odbyły się wybory samorządowe. W Hemmingen burmistrz prowadzi Urząd, a za sprawy administracyjne odpowiada dyrektor (podobna funkcja do naszego sekretarza). Działa tam też dwóch społecznych zastępców burmistrza, pełniących funkcje reprezentacyjne. Jednym z nich jest prof. G. Harder.
        Naszą gminę podczas sesji zaprezentowali pracownicy urzędu. Sekretarz Miasta i Gminy Marcin Buliński omówił sprawy administracyjne. Elżbieta Kujawa przedstawiła planowane inwestycje oraz rozważane źródła ich finansowania. Iwona Szczodrowska mówiła o przedsięwzięciach gminy w dziedzinie oświaty, a Katarzyna Królak przedstawiła finanse gminy.

     

        Burmistrz T. Łęcki mówił o historii kontaktów naszej gminy z gminą Hemmingen. Najważniejsze fakty to:
  • październik 1999r. - wizyta burmistrzów powiatu poznańskiego w Hanowerze,
  • marzec 2000r. - wizyta burmistrza T. Łęckiego i starosty poznańskiego R. Pomina w Hemmingen,
  • czerwiec 2000r. - udział burmistrza w Wystawie EXPO w Hanowerze oraz poznanie burmistrzów miast partnerskich gminy Hemmingen,
  • wrzesień 2000r. - wizyta burmistrza Hemmingen Clausa - Dietera Schacht - Gaida w Murowanej Goślinie,
  • wrzesień 2000r. - wizyta młodzieżowego Big - Bandu z Hemmingen w Murowanej Goślinie,
  • marzec 2001r. - wizyta przedstawicieli goślińskich szkół, organizacji i Chóru "Canzona" w Hemmingen.
        Burmistrz podkreślił fakt, że zadania samorządów naszych gmin są podobne, z tą różnicą, że my nadal budujemy kanalizację, a nasi niemieccy partnerzy robili to 30 lat temu. Także życie społeczne jest podobne. U nas też działają partie polityczne i różne organizacje. Burmistrz powiedział, że jest gorącym zwolennikiem kontaktów z gminą Hemmingen. Poza współpracą między organizacjami, mediami, szkołami, między administracją, możliwa jest też współpraca gospodarcza, która jednak musi rozwijać się spontanicznie, choć potrzebuje wsparcia lokalnych samorządów. W imieniu mieszkańców gminy burmistrz oświadczył, że jesteśmy zainteresowani dalszym rozwojem kontaktów partnerskich oraz że wyrażamy gotowość podpisania kontraktu o współpracy.
        Uroczysta sesja była też okazją do wręczenia upominków. Część artystyczną wypełnił występ Przemka Rumianowskiego - ucznia Technikum Leśniczego w Goraju, który zaprezentował na trąbce kilkanaście spośród istniejących ponad 30 sygnałów myśliwskich związanych z polowaniami zbiorowymi.
        Sobotni wieczór zakończyła kolacja w Restauracji "Relax".
        W niedzielę goście zwiedzili Stary Rynek w Poznaniu, uczestniczyli w spotkaniu z wiceprezydentem miasta Pawłem Klepką oraz starostą poznańskim Ryszardem Pominem.
        Zarówno prezydent jak i starosta przedstawili charakter dotychczasowych kontaktów łączących miasto Poznań z Hanowerem i Powiat Poznański z Powiatem Hanowerskim. Zwrócono uwagę na szczególne znaczenie kontaktów na poziomie gmin. Goście pokrótce zostali zapoznani z głównymi płaszczyznami rozwoju tak dużego miasta, jakim jest Poznań.
        Po obiedzie udali się w drogę powrotną do Hemmingen.
  • eps

    Źródło: "Obywatel" nr 165

    « powrót


     
    Góra strony