Herb miasta
Murowana Goślina - miasto i gmina
MENU
O gminie > Współpraca > Hemmingen >
Strona główna 
Nowości
w serwisie
Aktualności
O gminie
Urząd Gminy
Rada Miejska
-- Komisje
Sołectwa
Współpraca
-- Ochotnica
-- Hemmingen
-- Pozostałe
-- Komitet
Mapy
-- Położenie
-- Plan miasta
-- Centrum
-- Gmina
-- Dawny herb
-- Regulamin
Adresy, telefony 
Historia
Kultura
Sport
Turystyka
Komunikacja
Galeria
Linki
Twoja opinia
Księga gości
Mapa stron
Kontakt
"Obywatel"

 

Nasze Partnerstwo w Unii Europejskiej

    Pod takim tytułem odbył się jeden z kolejnych etapów współpracy partnerskiej Murowanej Gośliny, koordynowanej przez Komitet Partnerski Ziemi Goślińskiej, a okazją do zaproszenia mieszkańców gmin partnerskich był przygotowany i przeprowadzony z wielkim rozmachem Jarmark św. Jakuba. Przedstawiciele Ochotnicy Dolnej, z uwagi na odbywające się Gorczańskie Kośby, niestety tym razem nie zaszczycili nas swoją obecnością. Natomiast z Hemmingen przyjechali goście, którzy - poza dwiema osobami - odwiedzili nas po raz pierwszy.

Turniej Miast Partnerskich
    Nawiązując do "Roku wychowania przez sport", jakim Unia Europejska ogłosiła rok 2004, organizator projektu - Komitet Partnerski Ziemi Goślińskiej tym razem zainicjował zupełnie nowe we wzajemnych stosunkach przedsięwzięcie o nazwie Turniej Miast Partnerskich. Goście, mieszkańcy gminy Murowana Goślina oraz w imieniu gminy Ochotnica Dolna - Klub "Concordia" przez 2 dni uczestniczyli w konkurencjach nawiązujących do historii, tradycji i dawnych zawodów naszych mieszkańców, zwłaszcza z okresu dwudziestolecia międzywojennego, do którego odnosiła się koncepcja jarmarku. Dzięki gościnności i pomocy mieszkańców Boduszewa właśnie w tej wsi przeprowadzono pierwszą część turnieju. Czegóż tam nie było? Panie i panowie piekli naleśniki, rąbali i cięli pieńki drewna. Dorośli i dzieci malowali wazony ze szkła, układali bukiety z kwiatów polnych, chodzili na szczudłach, skakali w workach, ciągnęli linę, ścigali się z jajkiem na łyżkach i strzelali z procy.
    W rozgrywkach uczestniczyli także, pomagając dzielnie swoim mieszkańcom, burmistrzowie obu gmin. Atmosferze zdrowej rywalizacji i wspaniałej zabawy towarzyszyła biesiada partnerska przy dźwiękach Kapeli "Eka Wuja Jacha", podczas której wspólnie śpiewano piosenki polskie oraz specjalną piosenkę partnerską. Także wtedy przed mieszkańcami zaprezentował się burmistrz Hemmingen C.D. Schacht Gaida, który grał na gitarze i śpiewał przy akompaniamencie naszej kapeli jedną z piosenek wykonywanych niegdyś przez zespół w Hemmingen, w którym jeszcze nie tak dawno grał.
    W dzień samego jarmarku odbywała się następna część konkurencji. Goście i gospodarze ścigali się w kajakach, malowali dzbanki z gliny (do tej konkurencji dał się także namówić zastępca burmistrza Szymon Bielecki), grali na trąbkach i strzelali z wiatrówki. Nad właściwym przebiegiem turnieju czuwała Komisja Sędziowska w składzie Maria Kurowska i Erwin Rüffer, która skrupulatnie liczyła punkty, przejmując też na siebie ryzyko pierwszej degustacji naleśników. W konkurencji wyścigów kajaków pomogła im wielokrotna reprezentantka Polski w tym sporcie, kajakarka Ewa Jończyk. Natomiast prowadzeniem turnieju zajęli się radny gminy Zbigniew Bitner i student Akademii Wychowania Fizycznego Filip Próchniewicz. Mimo, iż wiek niektórych zawodników mógłby wykluczać ich z niektórych konkurencji, wszyscy uczestnicy, a zwłaszcza nasi goście okazali się bardzo odważni, co zaowocowało zajęciem przez nich (troszeczkę z pomocą młodszych mieszkańców naszej gminy) pierwszego miejsca w pierwszym Turnieju Miast Partnerskich. Na drugim miejscu uplasowała się reprezentacja Murowanej Gośliny, a na trzecim reprezentowana przez sportowców Ochotnica Dolna.
    Częścią całego turnieju był także Pierwszy Turniej Szachowy Miast Partnerskich, zorganizowany w odpowiedzi na propozycję inicjatora partnerstwa naszej gminy z miastem Hemmingen - mieszkańca tego miasta, radnego prof. Güntera Hardera. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Murowanej Gośliny i miasta partnerskiego. Choć nasi reprezentanci nie mieli sobie równych, warte przytoczenia są słowa wypowiedziane przez zwycięzcę rozgrywek Marka Wójtowicza: "Tak naprawdę nie jest ważne, kto wygrał, kto przegrał. Istotne jest to, że się spotkaliśmy, że wspólnie spędziliśmy czas oraz to, że także szachy łączą ludzi." Tak samo zresztą i organizatorzy, i uczestnicy turnieju pojmują ideę całego turnieju. Przede wszystkim liczy się to, że poprzez wspólne, ujęte w ramy organizacyjne, spędzanie czasu budujemy zaufanie, przyjaźń, mobilizujemy się do nauki języków, lepiej poznajemy naszych partnerów, uczymy się od siebie i po prostu zacieśniamy więzi.
Program Turnieju Miast Partnerskich »

Udział w jarmarku
    Ogłoszenie wyników, wręczenie pucharów i dyplomów miało miejsce już podczas samego jarmarku w czasie przewidzianym przez jego organizatorów właśnie na program przygotowany przez Komitet Partnerski. Znalazły się w nim m.in. rozmowy z pradziadkiem Bolesławem na temat kontaktów międzynarodowych w czasie, kiedy on żył. Był moment na wywiady z burmistrzami Hemmingen i Murowanej Gośliny, a także obecnym na jego zaproszenie burmistrzem miasta Ludwigslust Hansem Jürgenem Zimmermannem, który urodził się właśnie w naszym mieście. Był też czas na wspominki z dotychczasowego przebiegu współpracy partnerskiej z Hemmingen i Ochotnica Dolną. Mieszkańcy i goście uczestniczący w jarmarku mogli również odwiedzić stoisko, na którym prezentowali się nasi partnerzy. Można było zapoznać się z planem Hemmingen i okolicznych wiosek, zobaczyć rozbudowywany obecnie Ratusz, posłuchać utworów z płyt wykonywanych przez młodzieżowy Big Band, czy zaopatrzyć się w artykuły promocyjne tego miasta, a goszczący u nas jego mieszkańcy, w tym sam burmistrz, chętnie służyli dodatkowymi informacjami i najzwyczajniej w świecie rozmawiali z goślniakami o przyziemnych sprawach.
    Cieszy fakt, że goście wspaniale zareagowali na prośbę prezesa Komitetu E. Stemplewskiej, pojawiając się na jarmarku w strojach z lat 20 - tych i 30-tych minionego stulecia. Temu zadaniu sprostały również przedstawicielki tego stowarzyszenia, dając, myślę, bodziec do kontynuowania tego zwyczaju w kolejnych edycjach jarmarku.
zdjęcia z Jarmarku św. Jakuba »

Seminarium
    Tak, jak podczas każdej wizyty gości z gmin partnerskich, również w tej znalazło się coś dla ducha. W trosce o propagowanie przedsięwzięć partnerskich wśród wszystkich mieszkańców gminy, stowarzyszeń, klubów i innych organizacji Komitet Partnerski ZG zaprosił ich do Klubu Osiedlowego na Seminarium pt. "My w Unii Europejskiej". Jego celem była odpowiedź na pytanie, czy my - Polacy, a zarazem obywatele Unii Europejskiej właściwie się w niej odnajdujemy? Czy potrafimy właściwie zapromować to, co chcielibyśmy naszym partnerom z Unii pokazać? Czy potrafimy właściwie sprzedać to, co robimy najlepiej: nasze produkty, usługi, wiedzę, umiejętności artystyczne oraz czy w końcu potrafimy przekazać mieszkańcom Unii nasze wartości? Z drugiej strony, czy właściwie wykorzystujemy szanse, jakie stwarza nasza przynależność do Unii i środki, jakie można uzyskać?
    W seminarium uczestniczyli także nasi goście, a głos zabierali, mówiąc o swoich doświadczeniach ze współpracy polsko - niemieckiej i innej w zakresie działań partnerskich: Emilia Stemplewska, Dietmar Berndt - zastępca przewodniczącej Komitetu Partnerskiego Hemmingen, prof. dr Günter Harder - mieszkaniec Hemmingen, wieloletni wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej, Monika Kapturska - dyrektor Wydziału Integracji Europejskiej, Promocji i Kultury Starostwa Powiatowego w Poznaniu. O działaniach partnerskich oraz o przedsięwzięciach mających na celu wykorzystanie środków unijnych na rozwój naszej gminy mówił też burmistrz Tomasz Łęcki, a szanse dla współpracy organizacji pozarządowych oraz możliwości pozyskiwania funduszy na działania partnerskie przybliżył zebranym - dr Andrzej Grzybowski - łącznik-specjalista ds. funduszy strukturalnych dla organizacji pozarządowych. W seminarium uczestniczyli także: zastępca burmistrza Szymon Bielecki, przewodniczący Rady Miejskiej Zbyszek Krugiełka, radni gminy, radny powiatu poznańskiego Ryszard Pomin. Z uwagi na nagłą chorobę nie dojechał muzyk z Hemmingen, zajmujący się polską i niemiecką muzyką ludową, który zamierzał zaprezentować się przed naszymi mieszkańcami. W to miejsce w przerwie seminarium wystąpili, zbierając gromkie brawa, Piotr i Paweł Wojtasiewiczowie, którzy mają już za sobą wspaniały występ w Hemmingen (kwiecień 2003r.).
    Seminarium było także okazją do wręczenia przez gości upominków gospodarzom. Na ręce prezesa Komitetu Partnerskiego ZG przekazali oni kolejny krzew czerwonej róży, który został zasadzony na Pl. Powstańców Wlkp. przy poprzednim podarowanym władzom Murowanej Gośliny przez władze Hemmingen w dniu podpisania umowy partnerskiej 7 września 2002r. Natomiast burmistrz T. Łęcki otrzymał symboliczne drogowskazy kierujące gośliniaków do Hemmingen. Moment wręczania prezentu prof. G. Harder opatrzył komentarzem nawiązującym do słów pewnej pani pastor z Hemmingen: "Jeśli masz dom w Hemmingen - Westerfeld, cóż obchodzi cię reszta świata?" Podkreślił jednak, że "Murowanej Gośliny to nie dotyczy, ona zawsze będzie nam bliska.", a D. Berndt dodał "Bez Polski Europa to nie Europa".

Zwiedzanie gminy i Poznania, udział we mszy odpustowej
    Podczas pobytu goście zwiedzili Izbę Regionalną Ziemi Goślińskiej, gdzie z zainteresowaniem wysłuchali opowieści kustosza Norberta Kulse o historii naszego miasta i gminy. Zwiedzili też firmę Solaris Bus & Coach w Bolechowie, wyrażając duże zainteresowanie tak rozwojem przedsiębiorstwa, jak i produkowanymi tam autobusami. Poza tym byli w Pałacu w Wojnowie i w Kościele w Długiej Goślinie. Właśnie tam były wieloletni członek chóru w Hemmingen E. Rüffer wykonał utwory pasujące do atmosfery zwiedzanych miejsc. Poza tym goście zwiedzili Os. Zielone Wzgórza i obejrzeli wypoczynkowe zakątki gminy. Byli też w Poznaniu, gdzie zwiedzili Stary Rynek, Zamek, Pomnik Trzech Krzyży i centrum miasta. Byli w Starym Browarze, Katedrze i nad Maltą. W ostatni dzień pobytu - niedzielę wzięli udział w uroczystej odpustowej mszy św. w Kościele p.w. św. Jakuba, a po niej wyruszyli w drogę powrotną.

Efekty
    To miło, że przebywający u nas po raz pierwszy mieszkańcy Hemmingen wyjeżdżali zachwyceni naszą gościnnością. To ważne, że dzięki zakwaterowaniu w domach gośliniaków poznawali ich zwyczaje, problemy i radości. To miło, że dzielili się swoimi przeżyciami i doświadczeniami z pracy zawodowej. To ważne, że w trakcie wizyty zrodziły się kolejne propozycje działań partnerskich. Jednym z nich jest udział goślińskich szachistów w kolejnym Turnieju Szachowym w Hemmingen. To miło, że goście w dzień odjazdu napisali dla gospodarzy piosenkę zakończoną polskimi słowami "Do widzenia", którą pożegnali ich w niedzielne popołudnie. To dobrze, że działania partnerskie znajdują poparcie u władz naszej gminy i wielu gminnych instytucji. To dobrze, że włącza się w nie coraz większa ilość - także młodych mieszkańców. To wszystko oraz zapał i zaangażowanie członków Komitetu Partnerskiego chyba dobrze prognozuje na przyszłość, przyszłość, która nie powinna i nie może już obyć się bez partnerstwa.

Opinie
Burmistrz Hemmingen - Claus Dieter Schacht Gaida - "Moja rodzina pochodzi z Obornik. W Murowanej Goślinie byłem wielokrotnie, lecz za każdym .razem zaskakiwany jestem gościnnością jej mieszkańców. Podziwiam też ich umiejętności organizacyjne. Po tak dobrze przeprowadzonych przedsięwzięciach trudno nam będzie dorównać Waszemu poziomowi. Pozdrawiam wszystkich czytelników "Obywatela" i życzę im dalszego zapału do pracy na rzecz naszego partnerstwa".
Dietmar Berndt - zastępca przewodniczącej Komitetu Partnerskiego Hemmingen - "Prawdę mówiąc nie spodziewaliśmy się takiej organizacji i takiego przyjęcia przez naszych partnerów z Polski. Wierzymy, że przy tak wielkim zaangażowaniu osób uczestniczących w działaniach partnerskich nasza współpraca będzie kwitnąć. Postaramy się także przekonać młodych, że warto uczestniczyć w tych kontaktach".
Prof. Günter Harder - inicjator partnerstwa - "Podczas wstępnych rozmów o partnerstwie Hemmingen i Murowanej Gośliny niektórzy sceptycznie podchodzili do szans jego rozwoju. Dziś, wiemy, że ich obawy się nie sprawdziły. W przyszłym roku dokonamy podsumowania pierwszego 3 - letniego okresu współpracy, a później oczywiście partnerstwo będzie rozwijać się nadal".
Burmistrz Ludwigslust Hans Jürgen Zimmermann - "Jestem tu po raz czwarty. Urodziłem się w Murowanej Goślinie, choć dane mi było w niej mieszkać tylko 3 lata. Cieszę się, że mogę chodzić po ulicach, po których niegdyś stąpali moi rodzice. Uczestnicząc w Waszym święcie doświadczam niezwykłej sympatii mieszkańców. Myślę, że w historii kontaktów polsko - niemieckich teraz jest dobry czas ku temu, by nie kierować się przeszłością, lecz bez uprzedzeń budować przyszłość. A ja następnym razem przyjadę do Was z rodziną".

Przedsięwzięcie przygotowano przy pomocy finansowej Urzędu Miasta i Gminy w Murowanej Goślinie. Projekt został dofinansowany przez Fundację Batorego ze środków Fundacji im. Roberta Boscha.

eps


Podziękowania
Do przygotowania i przeprowadzenia przedsięwzięcia partnerskiego w dniach 21 - 25 lipca 2004 r. przyczyniła się szeroka rzesza wolontariuszy, firmy, instytucje i organizacje społeczne, a w szczególności:
  • Fundacja S. Batorego i Fundacja im. R. Boscha
  • burmistrz Gminy Murowana Goślina Tomasz Łęcki
  • radni gminy Murowana Goślina
  • organizatorzy Jarmarku św. Jakuba
  • Miejsko Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie
  • Firma "Solaris Bus & Coach" w Bolechowie
  • Firma "Hant" Maria i Andrzej Kurowscy z Murowanej Gośliny
  • Firma "Mark-Drew" Marek Krotecki z Białężyna
  • Esi Polska - DAR NATURY w Suchym Lesie
  • rodziny goszczące przedstawicieli Hemmingen
  • Piotr i Paweł Wojtasiewiczowie
  • dr Andrzej Grzybowski - łącznik-specjalista ds. funduszy strukturalnych dla organizacji pozarządowych.
  • Monika Kapturska - dyrektor Wydziału Integracji Europejskiej, Promocji i Kultury Starostwa Powiatowego w Poznaniu
  • radny powiatu poznańskiego Ryszard Pomin
  • Kapela "Eka Wuja Jacha"
  • Sołtys Elżbieta Winogrodzka i mieszkańcy Boduszewa
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Boduszewie
  • Norbert Kulse - Kustosz Izby Regionalnej
  • Biblioteka Miejsko Gminna w Murowanej Goślinie
  • Cech Rzemieślników, Kupców i Przedsiębiorców w Murowanej Goślinie
  • Zbigniew Bitner
  • Filip Próchniewicz
  • Dawid Bogucki
  • Marian Urbański
  • Marek Karasiewicz
  • Kurkowe Bractwo Strzeleckie
  • Kwiaciarnia - Upominki Małgorzata Busse Murowana Goślina
  • Kwiaciarnia W. Kruk Murowana Goślina
  • Jarosław Walczuk
  • Maria Bardzik
  • dziewczęta i chłopcy pomagający zarówno w turnieju miast, jak i opiekujący się stoiskiem miast partnerskich podczas Jarmarku św. Jakuba
  • członkowie i sympatycy Komitetu Partnerskiego Ziemi Goślińskiej - członkowie Komitetu Partnerskiego Hemmingen Za Państwa pomoc serdecznie dziękuję. Emilia Stemplewska Prezes Komitetu Partnerskiego

    Emilia Przybysz Stemplewska

    « powrót


  •  
    Góra strony