Herb miasta
Murowana Goślina - miasto i gmina
MENU
O gminie > Współpraca > Pozostałe >
Strona główna 
Nowości
w serwisie
Aktualności
O gminie
Urząd Gminy
Rada Miejska
-- Komisje
Sołectwa
Współpraca
-- Ochotnica
-- Hemmingen
-- Pozostałe
-- Komitet
Mapy
-- Położenie
-- Plan miasta
-- Centrum
-- Gmina
-- Dawny herb
-- Regulamin
Adresy, telefony 
Historia
Kultura
Sport
Turystyka
Komunikacja
Galeria
Linki
Twoja opinia
Księga gości
Mapa stron
Kontakt
"Obywatel"

 

Wizyta chóru "Podlipki" z Korolewa
Znamy się już jedenaście lat

    Wśród licznych kontaktów nawiązanych przez chór "Canzona" szczególne miejsce zajmuje długoletnia znajomość ze szkołą chóralną "Podlipki", mającą swoją siedzibę w Korolewie pod Moskwą. Od roku 1991 chóry dziecięcy lub akademicki na przemian sześć razy przyjeżdżały do Murowanej Gośliny. "Canzona" zaś dwa razy była w Rosji.
    W dniach 1-4 lipca 2002 r. szesnaście rodzin z naszego miasta gościło 51 osób z Korolewa. W skład grupy wchodzili członkowie chóru dziecięcego wraz z opiekunami i osobami towarzyszącymi. Dorosłą część delegacji stanowili: dyrygentka chóru - Irina Ałmazowna Jakowlewa, wicedyrektor szkoły chóralnej - Aleksander Jakowlewicz Prosin, chórmistrzyni - Ałła Borysowna Niefiediewa, pracownik ekonomiczny szkoły, wdowa po założycielu i długoletnim dyrygencie chóru - Ludmiła Aleksandrowna Tołoczkowa. Ponadto przyjechali przedstawiciele instytucji i organizacji miejskich oraz organów samorządowych: Galina Wiktorowna Wojtkowa - radna okręgu moskiewskiego, reprezentantka Izby Handlowo-Przemysłowej w Korolewie, Galina Fiodorowna Czugunowa z Miejskiego Komitetu Kultury oraz Igor Raspopow - specjalista w dziedzinie kontaktów międzynarodowych.
    Goście pojawili się w Murowanej Goślinie we wczesny poniedziałkowy poranek. Mieli za sobą osiemnastogodzinną podróż z Bolzano w północnych Włoszech, skąd wracali z najwyższą nagrodą za udział w międzynarodowym konkursie chóralnym.
    Pierwsza połowa dnia przeznaczona została na regenerację sił w domach polskich gospodarzy. Jednak już po południu odbyła się próba w Ośrodku Kultury, po czym koncert w kościele na Zielonych Wzgórzach.
    We wtorek, w Urzędzie Miasta i Gminy miało miejsce spotkanie, któremu przewodniczył burmistrz Murowanej Gośliny, pan Tomasz Łęcki. Obecni byli dorośli członkowie delegacji rosyjskiej oraz przedsiębiorcy z terenu gminy. Gościom zaprezentowano ogólny charakter naszej miejscowości i zasadnicze kierunki jej rozwoju. Następnie z uwagą wysłuchano najważniejszych informacji na temat Korolowa. Miasto ma dopiero sześćdziesiąt lat, jest jednak szeroko znane w Rosji i poza jej granicami, ponieważ znajduje się w nim Centrum Dowodzenia Lotami Kosmicznymi i silny ośrodek naukowy.
    Dynamiczny rozwój można zauważyć także w dziedzinie gospodarki i kultury. Choć jak dotąd, współpraca pomiędzy Murowaną Gośliną i Korolowem wywiązała się jedynie na płaszczyźnie kulturalnej, wszyscy uczestnicy spotkania uznali, że warto poszerzyć wzajemne relacje i nadać im bardziej oficjalną formułę. Kontynuację tego tematu odłożono do następnego dnia, bowiem zbliżał się czas wizyty w konsulacie Federacji Rosyjskiej w Poznaniu. Na młodych chórzystów i towarzyszące im osoby czekali już konsul generalny Aleksander Nikołajewicz Jakowienko, starosta poznański Ryszard Pomin i pracownicy konsulatu. W spotkaniu uczestniczył także burmistrz Murowanej Gośliny. Gospodarze okazali gościom wiele zainteresowania i życzliwości. W ogrodzie odbył się zaimprowizowany krótki koncert.
    Kolejne kilka godzin upłynęło na zwiedzaniu zamku w Kórniku i zakupach w poznańskim markecie. W drodze powrotnej do Murowanej Gośliny chór dał koncert w kościele p.w. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Kicinie. Słuchacze odwdzięczyli się wspaniałym poczęstunkiem i prezentami.
    Trzeci dzień pobytu "Podlipek" przeznaczony był do dyspozycji rodzin. Odwiedzano głównie Stary Rynek, muzea i sklepy w Poznaniu, Maltę, pływalnię w Obornikach.
    Po południu w kościele p.w. Św. Ducha w Murowanej Goślinie odprawiona została Msza Święta w intencji chóru oraz za duszę zmarłego we wrześniu ubiegłego roku, dyrygenta Borysa Tołoczkowa. Potem wysłuchano pięknego koncertu, na którym obecni byli konsul rosyjski, starosta poznański, władze miasta i gminy oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.
    Podobnie jak podczas poprzednich koncertów, bardzo gorąco przyjęte zostały utwory rosyjskiej muzyki ludowej, które chór wykonuje wręcz niepowtarzalnie.
    Wczesnym wieczorem wszyscy wybrali się do Boduszewa na ognisko zorganizowane przez dyrektora MGOK, pana Leszka Rewersa. Dwa chóry pod batutą dwu dyrygentek śpiewały ulubione pieśni. Zagrali flażoleciści pana Wojciecha Wietrzyńskiego, który prowadził warsztaty artystyczne w pobliskiej Zielonce. W ogniu smażyły się smakowite kiełbaski.
    Tego wieczoru jeszcze odbyła się druga część spotkania poświęconego możliwościom współpracy pomiędzy Murowaną Gośliną i Korolewem.
    W czwartek, 4 lipca pozostało już tylko powiedzieć sobie "Do widzenia". Gotowych do drogi gości pożegnali burmistrz miasta, chór "Canzona" ze swoją dyrygentką, panią Elżbietą Wtorkowską, goślińscy rodzice. Tradycyjnie powiewały białe chusteczki, które przydały się także do ocierania uparcie napływających łez.
    Do skoroj wstrieczi!

Jolanta Popiołkiewicz

* * *

    W dniach od 1 do 4 lipca 2002 r. na zaproszenie Chóru "Canzona" przebywał w Murowanej Goślinie chór dziecięcy "Podlipki" z miasta Korolew pod Moskwą (relację z wizyty prezentujemy powyżej), a wraz z nim: Aleksander Jakowlewicz Prosin (wicedyrektor Szkoły Chóralnej "Podlipki" w Korolewie), Inna Jakowlewa - dyrygentka, Ałła Borysowna Niefiediewa (chórmistrzyni, akompaniatorka) oraz Ludmiła Aleksandrowna Tołoczkowa (pracownik ekonomiczny szkoły, wdowa po założycielu i długoletnim dyrygencie chóru).
    Chórowi towarzyszyli także przedstawiciele władz miasta w osobach: Galina Wojtkowa-Wiktorowna (radna obwodu moskiewskiego, przewodnicząca Izby Handlowo - Przemysłowej miasta, kierownik Wydziału Opieki Socjalnej i Ochrony Pracy), Galina Czugunowa-Fiodorowna (zastępca przewodniczącego Komitetu Kultury w Korolewie), Igor Raspopow reprezentujący Komisję Kultury, będący zarazem głównym specjalistą ds. zagranicznych kontaktów miasta Korolew.
    3 lipca z inicjatywy burmistrza T. Łęckiego, na kolacji w Kamińsku goście spotkali się z reprezentantami władz i przedsiębiorców Murowanej Gośliny, a także z przedstawicielem Cechu Rzemiosł Różnych i Komitetu Partnerskiego. W kolacji ufundowanej przez właściciela Firmy "NORTEX" w Uchorowie - Rosjanina Dimitryja Mishjewa - poza fundatorem - uczestniczyli również: konsul generalny Federacji Rosyjskiej w Poznaniu Aleksander Jakowienko oraz wicekonsul Iwan Kosogonow. Spotkanie to było z jednej strony okazją do wspomnień nt. historii kontaktów Chóru "Canzona" i Chóru "Podlipki". Mówiła o nich dyrygent "Canzony" Elżbieta Wtorkowska. Z drugiej strony służyło ono podsumowaniu wizyty i było forum wymiany opinii nt. dalszej współpracy z miastem Korolew. Burmistrz T. Łęcki powiedział, że Murowana Goślina jest otwarta na kontakty nie tylko a Zachodem, ale także ze Wschodem. Korolew to ponad 100 - tysięczne miasto, które specjalizuje się w przemyśle związanym z kosmonautyką. Najprostsze są kontakty na niwie kultury. Rozpoczął je w 1991 roku chór "Canzona". Zdaniem burmistrza możliwa jest nie tylko współpraca szkół, zespołów muzycznych, ale także kontakty gospodarcze.
    Przedstawiciele Korolewa w towarzystwie goślińskich przedsiębiorców, w tym starszego Cechu Rzemiosł Różnych Jerzego Pędzińskiego, odwiedzili niektóre zakłady rzemieślnicze i przyjęli propozycje możliwych dziedzin współpracy. Z kolei strona rosyjska zobowiązała się przedstawić je w Izbie Handlowo - Przemysłowej w Korolewie oraz nagłośnić w środkach masowego przekazu. Deklarację pomocy w rozwoju tych kontaktów złożył także obecny na kolacji konsul honorowy.

eps

Źródło: "Obywatel" nr 174

« powrót


 
Góra strony