Herb miasta
Murowana Goślina - miasto i gmina
MENU
O gminie > Współpraca >
Strona główna 
Nowości
w serwisie
Aktualności
O gminie
Urząd Gminy
Rada Miejska
-- Komisje
Sołectwa
Współpraca
-- Ochotnica
-- Hemmingen
-- Pozostałe
-- Komitet
Mapy
-- Położenie
-- Plan miasta
-- Centrum
-- Gmina
-- Dawny herb
-- Regulamin
Adresy, telefony 
Historia
Kultura
Sport
Turystyka
Komunikacja
Galeria
Linki
Twoja opinia
Księga gości
Mapa stron
Kontakt
"Obywatel"

 

ŚWIĘTO PARTNERSTWA MIAST
"Z tradycją ku przyszłości"

   W dniach 20 - 22 czerwca 2003 r. na zaproszenie Komitetu Partnerskiego Ziemi Goślińskiej oraz MLKS "Concordia" w gminie Murowana Goślina przebywali przedstawiciele gmin partnerskich: z Ochotnicy Dolnej oraz z Hemmingen. Wzięli oni udział w Święcie Partnerstwa Miast przygotowanym przez Komitet oraz w turnieju piłki nożnej zorganizowanym przez Klub "Concordia". Okazją do przeprowadzenia Święta Partnerstwa Miast były rocznice podpisania umów o współpracy partnerskiej: drugiej z partnerem polskim i pierwszej z niemieckim. Ochotnicę Dolną reprezentowała 11 - osobowa grupa przedstawicieli organizacji społecznych. Natomiast z gminy Hemmingen przyjechało w sumie 48 osób, w tym piłkarze, przedstawiciele klubów sportowych i 11 - osobowa reprezentacja tamtejszego Komitetu Partnerskiego.
   Program Święta przewidywał część oficjalną, obejmującą otwarcie wystawy nt. kontaktów krajowych i zagranicznych Murowanej Gośliny pt. "Bliżej siebie" (pięknie prezentowały się zwłaszcza wykonane z makaronu herby wszystkich gmin), podsumowanie okresów współpracy, rozmowy na temat dalszych przedsięwzięć partnerskich oraz wieczór tradycji i kultury regionalnej. Na tą okazję organizator - Komitet Partnerski Ziemi Goślińskiej przygotował także wyróżnienia w formie zaszczytnego tytułu "Przyjaciel Partnerstwa" przekazanego jako symbol - dyplom tym osobom z obu partnerskich gmin, które szczególnie zasłużyły się w rozwój kontaktów partnerskich.
   Tytuły te przyznano podczas oficjalnej części wizyty. Z Ochotnicy otrzymali je: Jan Szlaga, wójt Kazimierz Konopka oraz Zespół "Ochotni". Z Hemmingen: prof. Manfred Klink - osoba odpowiedzialna w tamtejszym Komitecie Partnerskim za kontakty z Murowaną Gośliną, przewodnicząca Komitetu Margot Henning, przewodniczący Związków Sportowych Josef Wiesner, inicjator kontaktów prof. Günter Harder, burmistrz Claus-Dieter Schacht-Gaida. Taki dyplom Komitet przyznał także burmistrzowi Murowanej Gośliny T. Łęckiemu za jego dotychczasowe zaangażowanie w tworzenie i rozwój kontaktów partnerskich. Na tą okazję wydany został również specjalny folder dokumentujący i to wydarzenie, i dotychczasowe etapy współpracy. Na wystawie zaprezentowane zostały ponadto prace młodzieży goślińskiej nadesłane na konkurs na projekt logo Komitetu Partnerskiego ZG. Wśród kilkudziesięciu prac członkowie stowarzyszenia na logo wybrali projekt Katarzyny Kurowskiej (tegorocznej absolwentki Gimnazjum Nr 2). Wyróżnienia otrzymały uczennice Gimnazjum Nr 1: Anna Rakowska i Anna Paulus. Podczas oficjalnego wieczoru goście smakowali i podziwiali także "domowej roboty" wypieki wykonane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Murowanej Goślinie. Niektórzy pytali nawet o receptury tak wspaniałych wyrobów.
   W kolejnym dniu nasi partnerzy uczestniczyli w turnieju piłki nożnej, jaki zorganizował MLKS "Concordia" z udziałem drużyn z Łopuchowa, Ligi Gminnej, "Concordii" i Hemmingen na okoliczność zakończenia sezonu oraz wizyty sportowców niemieckich. Rozegrany został także wesoły mecz-niespodzianka. Naprzeciwko siebie stanęły drużyny: męska złożona z przedstawicieli gości i gospodarzy oraz żeńska (z pań i dziewcząt tylko gospodarzy, wzmocniona bramkarką, w którą to rolę doskonale wcielił się Paweł Janowski) pod wodzą Grażyny Matelskiej. Panie wygrały 5:3 nie tylko przy pomocy takich metod, jak: wskakiwanie panom na barana, chwytanie za ręce, urok osobisty itp. itd., ale także rzeczywiście dobrą grą. Niemieccy partnerzy wspominali, że pragnęliby zaprosić tą drużynę do siebie. Po meczu wręczone zostały wyróżnienia dla najlepszych graczy sezonu, a goście przekazali specjalnie przygotowaną na tą okazję pamiątkę. Po meczu w Gimnazjum Nr 1 odbyła się przeprowadzona przez burmistrza T. Łęckiego prezentacja gminy. Po południu goście uczestniczyli w objazdowej prezentacji zabytków, walorów turystyczno - krajobrazowych i dnia dzisiejszego gminy Murowana Goślina, podczas której rolę przewodników pełnili: kustosz Izby Regionalnej Ziemi Goślińskiej Norbert Kulse oraz kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego UMiG Elżbieta Kujawa. Później wzięli udział w wieczorze tradycji i kultury regionalnej. Była tam wielkopolska i góralska kuchnia, były tańce, wspólnie śpiewane piosenki i konkursy, w których uczestniczyli reprezentanci wszystkich stron partnerskich. Na tą okazję członek Kapeli "Eka Wuja Jacha" Zbigniew Bitner napisał piosenkę pt. Integracja, którą - przetłumaczoną na j. niemiecki przez Emilię Stemplewską - wykonywali wszyscy i to w obu językach.
   W niedzielny ranek goście udali się do Poznania, gdzie po krótkim objeździe i zwiedzeniu Starego Rynku wyruszyli w drogę powrotną. Goście wyjechali zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i pełni energii do dalszych przedsięwzięć partnerskich. Mimo nie sprzyjającej pogody, podczas święta atmosfera była bardzo gorąca. Partnerzy podkreślali gościnność gospodarzy. Umocniły się dotychczasowe więzy oraz (z uwagi na nocleg niektórych gości u rodzin goślińskich) powstały nowe. Nawiązane zostały również przyjaźnie pomiędzy młodzieżą goślińską, zwłaszcza jej piękniejszą częścią a młodymi piłkarzami z gminy Hemmingen.
   Uczestnicy ocenili ten etap partnerstwa jako niezwykle owocny i to zarówno w sferze współpracy merytorycznej (wytyczone zostały następne przedsięwzięcia partnerskie), jak i kontaktów międzyludzkich. Udało się też zwrócić uwagę na fakt, że nasza przyszłość w Unii Europejskiej nie musi oznaczać rezygnacji z tradycji, z posiadanych dóbr kultury i cennego dorobku historycznego, że można pogodzić szanse rozwojowe z tym, co dla każdego narodu najcenniejsze - z jego korzeniami. Najważniejsze w działaniach partnerskich jest jednak to, że niezależnie od oficjalnych kontaktów władz współpracujących gmin, które także są konieczne, do przedsięwzięć partnerskich włączani są zwykli mieszkańcy, bowiem to właśnie oni budują trwałe i rzeczywiste partnerstwo. Cieszymy się, że także młodzież aktywnie w tych działaniach uczestniczy (udział w konkursie na logo i pomoc w przeprowadzeniu święta). Kolejnym powodem do zadowolenia jest to, że do tego przedsięwzięcia włączyły się również nasze, zawsze chętne do współpracy, lokalne zespoły i grupy artystyczne. Wzbogaciły one program swoimi wspaniałymi i podziwianymi przez gości występami, a były to: Chór Gimnazjum Nr 2 pod dyrekcją Adrianny Wtorkowskiej, Zespół Śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich "Goślińskie Chabry", Zespół Keybordzistów (oba pod kierunkiem Marioli Nowak) i Kapela "Eka Wuja Jacha". Jako mieszkanka Murowanej Gośliny jestem pełna podziwu i dumy z faktu, że tak wiele osób rozumie i popiera działania partnerskie, które, choć małymi krokami, ale jednak, budują most wzajemnego zaufania, po którym będą później kroczyć - oby godnie - nasi następcy.
   Święto Partnerstwa Miast zrealizowano przy pomocy finansowej Urzędu Miasta i Gminy w Murowanej Goślinie oraz przy pomocy finansowej Starostwa Powiatowego.

Emilia Przybysz-Stemplewska
prezes Komitetu Partnerskiego Ziemi Goślińskiej

Źródło: "Obywatel" nr 187

« powrót


 
Góra strony