Herb miasta
Murowana Goślina - miasto i gmina
MENU
O gminie > Współpraca > DEUTSCH
Strona główna 
Nowości
w serwisie
Aktualności
O gminie
Urząd Gminy
Rada Miejska
-- Komisje
Sołectwa
Współpraca
-- Ochotnica
-- Hemmingen
-- Pozostałe
-- Komitet
Mapy
-- Położenie
-- Plan miasta
-- Centrum
-- Gmina
-- Dawny herb
-- Regulamin
Adresy, telefony 
Historia
Kultura
Sport
Turystyka
Komunikacja
Galeria
Linki
Twoja opinia
Księga gości
Mapa stron
Kontakt
"Obywatel"

 

Współpraca partnerska Murowanej Gośliny

   W Murowanej Goślinie myślenie o otwarciu na zewnątrz zaczęło się już ponad dwadzieścia lat temu. Próby kontaktów zagranicznych podejmował pierwszy demokratycznie wybrany samorząd gminny w 1990 r. I tak np. w gminie s'Heerenberg w Holandii gościli dyrektorzy goślińskich szkół, przedstawiciele samorządu oraz Kurkowe Bractwo Strzeleckie. Z kolei w miejscowości Cancall we Francji na stażach przebywali samorządowcy z Murowanej Gośliny, a naszą gminę odwiedzili farmerzy i przedstawiciele samorządu z francuskiego miasta. Niektórzy z goślińskich przedsiębiorców i działaczy kultury kontakty zewnętrzne, czy to krajowe, czy zagraniczne utrzymywali od dawna. Jednakże do roku 2001 nasze miasto nie miało oficjalnej umowy o partnerstwie z jakimkolwiek z miast, czy gmin zarówno w Polsce, jak i za granicą. Kiedy w 1998 roku burmistrzem Murowanej Gośliny został młody 32 - letni wówczas Tomasz Łęcki, plany o bardziej intensywnym rozwoju kontaktów ze społecznościami zewnętrznymi, jako o jednej z przesłanek rozwoju lokalnego, nabrały bardziej realnego wymiaru.

   Najpierw przyszedł czas na Ochotnicę Dolną. W wyniku prywatnych kontaktów burmistrza oraz niektórych mieszkańców naszego miasta z mieszkańcami gminy Ochotnica Dolna, zrodziła się koncepcja usankcjonowania ich oficjalną umową partnerską. Gmina ta uznana została jako oryginalna i ciekawa dla naszych mieszkańców głównie ze względu na jej walory turystyczne i gościnność mieszkańców. Do podpisania umowy doszło najpierw u naszych sąsiadów w lutym 2001 roku, a później w Murowanej Goślinie w czerwcu tego samego roku.
   Tak, jak jeszcze przed podpisaniem umowy, tak i teraz kontakty z Ochotnicą utrzymują głównie harcerze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, wyjeżdżając tam na wypoczynek obozowy i sportowy (jazda na nartach) w okresie wakacji i ferii zimowych m.in. do Studzionek - najwyżej położonego i najbardziej niedostępnego miejsca w gminie. Dużą przyjemność daje im obcowanie z prawdziwą naturą. Z mieszkańcami tej gminy współpracuje także gośliński Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, przeprowadzając tam np. warsztaty artystyczno - edukacyjne. Systematycznie organizowane są wyjazdy przedstawicieli różnych stowarzyszeń, klubów, instytucji na lokalne uroczystości w Ochotnicy Dolnej. Z występami gościli tam: m.in. zespoły flażoletowe. Z kolei przedstawiciele Ochotnicy Dolnej brali udział w Dniach Murowanej Gośliny, prezentując u nas zarówno miejscowy folklor muzyczny, jak i tak charakterystyczne dla tego regionu przetwory mleczne od góralskich oscypków począwszy.
   Współpracę nawiązują też szkoły. Już kilkanaścioro uczniów z Ochotnicy gościło w Murowanej Goślinie i okolicy. Dzieci z goślinskiegio Domu Radości spędzały tam ferie zimowe. Nauczyciele naszych szkół byli gośćmi tylmanowskiego Gimnazjum z okazji Dnia Nauczyciela. W Murowanej Goślinie przebywali także sportowcy i przedsiębiorcy. Wzajemnemu poznawaniu historii naszych gmin, ich obyczajów, kultury i dnia dzisiejszego towarzyszy zawsze dobra zabawa i niezwykle ciepła atmosfera.

   Zarówno w przypadku pierwszego partnera, jak i kolejnego jakim jest miasto Hemmingen, leżące w Dolnej Saksonii, choć wybór tych miejscowości na strony współpracujące Murowanej Gośliny był w pełni świadomy i przemyślany, to o narodzinach współpracy zadecydował przypadek. Historia partnerstwa z Hemmingen zaczęła się od kontaktów prof. Politechniki Politechniki Poznańskiej Lecha Zimowskiego z prof. Günterem Harderem, również wykładowcą tej uczelni, a zarazem mieszkańcem gminy Hemmingen pełniącym wówczas funkcję zastępcy burmistrza. W wyniku tych kontaktów zrodziła się koncepcja nawiązania współpracy pomiędzy Hemmingen a gminą Murowana Goślina. O wyborze zadecydowało tu m.in. porównywalne położenie gminy (przy większym mieście - Hanower), podobna liczba mieszkańców, struktura gospodarki i już utrzymywane partnerstwo przez powiaty, w których leżą obie gminy.
   W ramach współpracy powiatu poznańskiego i ówczesnego powiatu hanowerskiego w 1999 r. w powiecie hanowerskim przebywali burmistrzowie i wójtowie powiatu poznańskiego. W marcu 2000 r. w Hemmingen gościł burmistrz Tomasz Łęcki i ówczesny starosta poznański Ryszard Pomin.
   W czerwcu 2000 r. burmistrz Murowanej Gośliny uczestniczył w Wystawie EXPO w Hanowerze. Wtedy też poznał burmistrzów miast partnerskich gminy Hemmingen. We wrześniu 2000 r. na zaproszenie burmistrza Murowanej Gośliny, burmistrz Hemmingen Claus - Dieter Schacht - Gaida odwiedził nasze miasto. Wtedy też gościł u nas młodzieżowy Big Band pod dyrekcją Hansa Waltera.
   W marcu 2001 r. z wizytą w Hemmingen przebywali przedstawiciele goślińskich szkół, organizacji i Chór "Canzona" z Murowanej Gośliny pod dyrekcją Elżbiety Wtorkowskiej.
   W końcu września 2001 r. miała miejsce wizyta przedstawicieli gminy Hemmingen w Murowanej Goślinie. Byli u nas: z-ca burmistrza prof. Günter Harder, dyrektor Anja Möhring, radni gminy i przedstawiciele organizacji.
   Początek stycznia 2002 r. przyniósł udział dwóch drużyn goślińskich Klubu "Concordia" w halowym turnieju piłki nożnej w Hemmingen.
   W dniach 15 - 16 czerwca 2002 r. podczas dni miasta w Murowanej Goślinie przebywała delegacja Hemmingen. Wtedy to burmistrz Hemmingen i burmistrz Murowanej Gośliny w obecności mieszkańców Murowanej Gośliny i przedstawicieli drugiej partnerskiej gminy - Ochotnicy Dolnej podpisali umowę o współpracy.
   W dniach 6 - 8 września 2002 r. przedstawiciele Murowanej Gośliny, reprezentujący władze miasta i Komitet Partnerski przebywali w Hemmingen. Uczestniczyli w podpisaniu umowy o partnerstwie, w odnowieniu umowy partnerskiej Hemmingen z francuskim miastem Yvetot (współpraca trwa już 35 lat) oraz wzięli udział w święcie partnerstwa miast. Mieli też okazję poznać przedstawicieli partnerskich miast Hemmingen z Francji i Szkocji, a także uzgodnić kolejne przedsięwzięcia z zakresu współpracy partnerskiej. Zwiedzili historyczną część Hemmingen i zapoznali się z dawnym życiem jego mieszkańców.
   W dniach 18 - 22 września 2002 r. miała miejsce wizyta rodzin niemieckich u rodzin z Murowanej Gośliny. Goście z Niemiec zwiedzili Murowaną Goślinę, Gniezno, Kórnik, Rogalin i Wrocław. 22 września w półmaratonie, jaki odbył się w Hiddestorf w gminie Hemmingen wzięło udział siedmioro reprezentantów Goślińskiego Klubu Biegacza "Gepard".
   W dniach 16 - 19 stycznia 2003 r. w Murowanej Goślinie przebywał młodzieżowy Big - Band pod dyrekcja Hansa Waltera, pani dyrektor Szkoły KGS - Brigitta Schönke oraz przedstawiciele władz miasta z Hemmingen. Podczas tej wizyty niemiecki Big Band przekazał w darze nowy puzon, jako swój wkład w tworzony w Murowanej Goślinie przy Gimnazjum nr 1 na jego wzór zespół muzyczny. W marcu tegoż roku Hans Walter prowadził w Zielonce warsztaty muzyczne dla polskich nauczycieli muzyki. Wtedy to przekazał dodatkowo na rzecz tego zespołu trąbkę.
   W dniach 23 - 27 kwietnia 2003 r. miała miejsce rewizyta rodzin polskich u rodzin w Hemmingen a jej artystycznym akcentem był występ 21 - letnich studentów Akademii Muzycznej w Warszawie - mieszkańców Murowanej Gośliny Piotra i Pawła Wojtasiewiczów, którym na fortepianie akompaniował także student tej akademii Lech Napierała.

Kolejne wydarzenia w dziedzinie współpracy partnerskiej Murowanej Gośliny z Ochotnicą Dolną i Hemmingen

   21 czerwca 2003 r. odbył się, przygotowany przez gośliński klub piłki nożnej MLKS "Concordia", turniej piłki nożnej z udziałem drużyn piłkarskich z niemieckiej gminy partnerskiej. Na zakończenie turnieju z drużyną utworzoną z polskich i niemieckich graczy zmierzył się żeński zespół piłkarski z Murowanej Gośliny.
   Nie mniej ważną imprezą była uroczystość Święta Partnerstwa Miast pod nazwą "Z tradycją ku przyszłości", jaką Komitet Partnerski zorganizował w dniach 20 - 22 czerwca z okazji 2 rocznicy podpisania umowy z Ochotnicą Dolną i 1 rocznicy takiej umowy z Hemmingen. W programie były m.in.: wystawa fotograficzna nt. krajowych i zagranicznych kontaktów gminy Murowana Goślina, multimedialna prezentacja gminy, prezentacja lokalnego folkloru i kuchni, a także imprezy integracyjne z udziałem reprezentantów obu gmin partnerskich.
   W dniach 18 do 20 lipca 2003 r. w Ochotnicy Dolnej przebywała delegacja mieszkańców gminy Murowana Goślina. Wzięli oni udział w lokalnym święcie "Gorczańskie Kośby". Wówczas to po raz pierwszy przed ochotniczanami gminy zaprezentowała się goślińska Kapela "Ela Wuja Jacha". Także po raz pierwszy w wyjeździe uczestniczyła większa ilość członków Komitetu Partnerskiego Ziemi Goślińskiej, z jej prezesem Emilią Stemplewską na czele.
   W letnich miesiącach 2003 r. nasi partnerzy z Hemmingen, jak zwykle z wielkim zaangażowaniem, zorganizowali praktyki dla dwojga studentów z Murowanej Gośliny. Jako pierwsza praktykę w przedszkolach Hemmingen odbyła Paulina Adamska. Drugi student Łukasz Krugiełka wykorzystywał i rozwijał swoje umiejętności w Agendzie Informacyjnej d/s Europy Środkowej i Wschodniej iMOE.
   Z właścicielką tej Agendy panią Nicole Stobbe zaczął intensywnie współpracować gośliński Komitet Partnerski. Kontakty dotyczą przede wszystkim współpracy gospodarczej, która zwłaszcza w okresie przyszłej przynależności Polski do Unii Europejskiej będzie miała szczególne znaczenie.
   Pani Stobbe aktywnie włączyła się także w organizację kolejnego ważnego wydarzenia, jakim była Polsko Niemiecka Giełda Kooperacyjna w Hanowerze. Miała ona miejsce w dniach 14 - 16 września 2003 r., a jej głównym organizatorem był Region Hanower. W giełdzie udział wzięło 7 goślińskich przedsiębiorców, którzy wrócili do domu z najlepszymi wrażeniami i nadzieją na dalszą ścisłą współpracę. W sprawach organizacji pobytu nieocenioną pomoc polskim przedsiębiorcom wyświadczyli także jak zwykle mieszkańcy Hemmingen, w tym członkowie Komitetu Partnerskiego z p. prof. Manfredem Klinkiem (odpowiedzialnym za kontakty z Murowaną Gośliną) na czele.
   W dniach 6 do 8 października 2003 r. w Hanowerze miały miejsce zorganizowane przez Region Hanower Dni Seniora. Na specjalne zaproszenie osób z Hemmingen zaangażowanych w partnerstwo z naszą gminą, wzięła w nich udział także kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Murowanej Goślinie p. Barbara Kujaszewska. Poza uczestnictwem w oficjalnym programie spotkała się ona z szefową Ośrodka Pomocy Społecznej w Hemmingen p. Osterkamp. Celem spotkania było nawiązanie bliższych kontaktów i wymiana doświadczeń dotyczących pomocy osobom najbardziej potrzebującym. W spotkaniu uczestniczyła też dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie p. Elżbieta Bijaczewska.

   W planach jest także współpraca na niwie muzycznej, w ramach szkół, administracji gmin i innych organizacji. I choć dzisiaj działać - głównie z uwagi na brak środków finansowych - nikomu nie jest łatwo, to najważniejsze, że wciąż istnieje grupa osób, które - mimo społecznie wykonywanych w tym względzie obowiązków - mają energię i zapał do tej pracy. Tym, co najbardziej ich mobilizuje wydaje się być przekonanie, że robią to głównie z myślą o najmłodszych mieszkańcach, głównie po to, by oswojenie się z szerokim światem w ślad za wejściem Polski do Unii Europejskiej przyszło im łatwo i by weszli do niej bez kompleksów. A to, że wola współpracy istnieje wiedzą wszystkie strony, gwarancją na jej kontynuowanie jest przede wszystkim otwartość, gościnność i niezwykła wręcz sympatia, jaką otaczani są gośliniacy przez swoich partnerów. Mamy nadzieję, że trud działań realizowanych teraz głównie przez dojrzałą część mieszkańców podejmą niebawem młodzi, bo to oni będą tworzyć naszą wspólną przyszłość.

Emilia Przybysz - Stemplewska
Prezes Komitetu Partnerskiego Ziemi Goślińskiej


 
Góra strony