Herb miasta
Murowana Goślina - miasto i gmina
MENU
Aktualności > Archiwum > Drugi kwartał 2002 r. >
Strona główna 
Nowości
w serwisie
Aktualności
Wkrótce
Archiwum
Bez prądu
Prasa
-- Mur. Prawda
-- Obywatel
O gminie
Historia
Kultura
Sport
Turystyka
Komunikacja
Linki
Twoja opinia
Księga gości
Mapa stron
E-mail
"Obywatel"

Wystawa twórczości artystycznej
(medalierstwo, akwarela, rzeźba)
Marii Szymkowiak-Podkowa

15 - 26 kwietnia 2002 r.
Poniedziałek - piątek godz.  8 - 20
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji
Murowana Goślina, ul. Poznańska 16.

 
Maria Szymkowiak-Podkowa       Artystka urodziła się w 1951 roku w Wągrowcu. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu na wydziale rzeźby. Uzyskała dyplom w 1977 roku. Dotychczas zrealizowała wystawę indywidualną w BWA w Koninie, brała udział w wystawach środowiskowych m.in. V i VI Biennale Małych Form Rzeźbiarskich, Medalierstwa Wielkopolskiego w Centrum Targowym i Sztuki Polskiej w Poznaniu.

      Od początku swojej artystycznej drogi interesowała się rzeźbą. Praca Marii Szymkowiak-PodkowaWspomnieć należy w tym miejscu profesora Józefa Stasińskiego, wybitną postać polskiego medalierstwa, z którym zetknęła się będąc uczennicą Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Jak wspomina, dzięki jego sugestii wybrała rzeźbę jako kierunek studiów na poznańskiej uczelni. Mamy okazję na tej prezentacji obcować z wieloletnimi owocami tej fascynacji materiałem rzeźbiarskim jakim posługuje się pani Maria Szymkowiak-Podkowa: brązem, aluminium, przez beton, drewno aż po obraz jaki stanowi tu prezentowana grupa prac na papierze w technice akwareli i pasteli.

      Wystawa składa się z prezentacji trzech gatunków warsztatowych prac. Szczególną uwagę zwracam Państwu na rzadko prezentowaną, nie tylko w Murowanej Goślinie formę plakiety rzeźbiarskiej, która stanowi niezwykle interesujące medium artystyczne, bardzo szlachetną i wymagającą dużego zaangażowania w proces twórczy formę. Praca Marii Szymkowiak-PodkowaWykonanie pozytywu, matryc negatywowych po odlew w brązie to etapy powstawania plakiety, podczas których artystka cały czas z kontrolą buduje ostateczną wizję pracy. Drugą fascynacją artystki jest drewno. Z równie bezkompromisowym podejściem do tego materiału tworzy wspaniałe rzeźby o delikatnym, aczkolwiek zdecydowanym charakterze form rozedrganych, falujących, przenikających się postaci ludzkich.

      Brąz i drewno wykorzystywane osobno przynależą tematowi wiodącemu w twórczości pani Marii Szymkowiak-Podkowa - człowiekowi. Praca Marii Szymkowiak-PodkowaJego kondycji w świecie zwykłych codziennych zajęć, relacji rodzinnych, relacji z czasem, przemijaniem, wartości duchowych. Poprzez symbole i wypracowanie pewnego własnego kodu komunikacyjnego artystka ujawnia i naprowadza nas na złożoność naszej natury, losu i nieuchronności zdarzeń jak narodziny, fazy życia, złożoność przeżyć, tęsknot, wspomnień, pragnień.

      W pracach, określiłbym to słowem ciężkich, są to bowiem rzeźby wymagające pewnego fizycznego kontaktu z materiałem, jakby paradoksalnie przez finezyjną lekkość wyrazu, w ciężkim materiale nieuchronności losu odnajduje przemożną radość życia. Natomiast trzecim korespondującym z rzeźbami momentem wystawy jest rysunek pastelą i malarstwo. Stanowi on uzupełnienie i zarazem osobny kontekst natury. Natury w której tylko miejscami pojawia się człowiek, ale jego obecność jest wyczuwalna, a jednocześnie nie niepokojąca. Są to głównie prace pochodzące z plenerów, podróży po Grecji, Polsce. Odzwierciedlają przyrodę i regionalny, unikatowy klimat miejsca.

      Życzę Państwu w tej podróży w czasie, przestrzeni i po wyobraźni optymizmu, radości obcowania z pięknym przedmiotem sztuki i zapamiętania tej chwili na później.

Komisarz wystawy
Bartłomiej Stefański


Praca Marii Szymkowiak-Podkowa             Praca Marii Szymkowiak-Podkowa


Praca Marii Szymkowiak-Podkowa       Praca Marii Szymkowiak-Podkowa

<< powrót

 
Góra strony