Herb miasta
Murowana Goślina - miasto i gmina
MENU
Aktualności > Archiwum > Drugi kwartał 2002 r.

Informacje z miasta i gminy

2002 r.

Kwiecień | Maj | Czerwiec
 
KWIECIEŃ
Szynobusy od maja 31.III.2002
Jak poinformował burmistrz Tomasz Łęcki od maja br. na trasach z Poznania do Wągrowca, Szamotuł i Rogoźna pojawią się autobusy szynowe zamówione przez Urząd Marszałkowski.
Z Murowanej Gośliny w każdą stronę pojawią się tylko dwa nowe kursy (na dobę). Godziny odjazdów są jeszcze nieznane.
 
Wizyta Janusza Korwin-Mikke 6.IV.2002
Dwa dni temu, 4 kwietnia do sali Ośrodka Kultury przy ul. Poznańskiej przybyło około 35 mieszkańców gminy Murowana Goślina. Głównym gościem spotkania był lider Unii Polityki Realnej Janusza Korwin-Mikke. Była to jego kolejna wizyta w naszym mieście.
Tematem przewodnim był problem bezrobocia. Według J. Korwin-Mikke problem ten wynika z wysokich podatków, które wystarczy obniżyć, a ilość bezrobotnych spadnie. Zmniejszyć należy także ilość urzędników i przedstawicieli różnych szczebli władzy, tak by zostało 6 ministerstw, ok. 130 posłów i 32 senatorów. Lider UPR znany jest z barwnych i kontrowersyjnych wypowiedzi, których na ponad 2,5-godzinnym spotkaniu nie zabrakło, np. "Kapitalizm w Polsce wprowadził nie Balcerowicz, a Mieczysław Rakowski, który w 1988 r. wprowadził wolny rynek dolara, dostęp do paszportów, ustawę o działalności gospodarczej, wolny rynek rolny. Natomiast Balcerowicz to popiwek i różne ograniczenia." Demokracja nie za bardzo podoba się J. Korwin-Mikke, który chętnie zamieniłby ją na coś na kształt dyktatury z rządami prawa.
Kilkukrotnie uczestnikom spotkania udzieliło się poczucie humoru:
Mikke - "Gdy Rosja wstąpi do NATO, to właściwie po co nam NATO? Przed kim ma nas bronić, przed Chinami, Japonią?"
Głos z sali - "Przed UFO".
W Murowanej Goślinie ma szansę powstać Koło UPR, chętni do współpracy mogą się zgłaszać do Tomasza Lutego.
zdjęcia (3x) »
 
Eliminacje gminne 6.IV.2002
W piątek 5 kwietnia w Klubie Osiedlowym "Zielone Wzgórza" odbyły się Eliminacje Gminne IV Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjów "Wiosenne Przebudzenie" 2002. Jury w składzie przewodniczący Paweł Hałaburdzin (animator i twórca teatralny), Dioniza Boch i Agnieszka Szymańska-Wojtera wyłoniła trzech reprezentantów naszej gminy w następujących kategoriach:
- w grupie najmłodszej (uczniowie kl. I-III SP) Zawal Justynę ze SP nr 2,
- w grupie młodszej (kl. IV-VI SP) Tymoteusza Szymczaka ze SP Łopuchowo,
- w grupie starszej (kl. I-II Gimnazjum) Paulinę Łukowską z Gimnazjum nr 1.
Ponadto kilku innych uczestników otrzymało specjalne wyróżnienia. Nagrodami były dyplomy i książki. W Eliminacjach Gminnych wzięło udział 36 młodych recytatorów.
Najlepsza trójka weźmie udział w Finale Powiatowym, który odbędzie się 12 kwietnia w sali goślińskiej OSP przy ul. Rogozińskiej 15.
 
Szkoły ponadgimnazjalne 6.IV.2002
W gminie Murowana Goślina istnieją dwa gimnazja, jedno w starej części miasta, drugie na os. Zielone Wzgórza. Absolwenci obu szkół w czerwcu tego roku będą walczyć o miejsca w liceach ogólnokształcących i profilowanych, technikach oraz szkołach zawodowych.
Do tej pory najbliższe liceum ogólnokształcące dla młodzieży z naszego miasta znajdowało się w Bolechowie (gm. Czerwonak). Od przyszłego roku szkolnego w ramach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Murowanej Goślinie przy ul. Szkolnej będzie działały 3-4 klasy LO, jedna - Liceum Profilowanego i 2-3 oddziały Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Nowa szkoła będzie funkcjonowała w budynku obecnego Gimnazjum nr 1, które od 1 września br. rozpocznie działanie w gmachu przy ul. Mściszewskiej.
Część gimnazjalistów wybierze szkoły poza gminą - w Poznaniu, Bolechowie, Owińskach czy w Rogoźnie. W wyborze szkoły ponadgimnazjalnej mają pomóc informatory. Pierwszy z nich wydany niedawno przez poznańskie Kuratorium Oświaty ma tytuł "Informator dla kandydatów do szkół dla młodzieży i dorosłych województwa wielkopolskiego w roku szkolnym 2002/2003" i opisuje kilkaset szkół z całego województwa.
Drugą pozycją jest bezpłatny "Informator o szkołach ponadgimnazjalnych miasta Poznania i powiatu poznańskiego". Informator został przygotowany przez szersze grono obejmujące pracowników Kuratorium, Urzędu Miasta Poznania, Powiatu Poznańskiego oraz Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży.
Innym sposobem na poznanie swojej przyszłej szkoły jest uczestniczenie w "drzwiach otwartych". Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Murowanej Goślinie zaprasza gimnazjalistów dziś, 6 kwietnia do budynku przy ul. Szkolnej 1.
 
Wodociągi i kanalizacja w gminie 12.IV.2002
11 kwietnia zebranym w Ośrodku Kultury 30 mieszkańcom naszej gminy (wśród nich byli m.in. radni i sołtysi) zaprezentowano Koncepcję programowo-przestrzenną zwodociągowania i skanalizowania gminy Murowana Goślina.
więcej »

 
Finał "Wiosennego Przebudzenia" 13.IV.2002
12 kwietnia w sali OSP w Murowanej Goślinie odbył się już po raz czwarty Wielki Finał Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Dzieci i Młodzieży Szkół Podstawowych i Gimnazjów "WIOSENNE PRZEBUDZENIE". W trzech kategoriach wystąpiło 30 dzieci z 10 gmin powiatu poznańskiego. Nagrodzono i wyróżniono 10 z nich. Wśród młodych recytatorów nagradzani byli także przedstawiciele naszej gminy. W najmłodszej kategorii drugie miejsce zajęła Justyna Zawal, a w kategorii kl. I-III gimnazjum pierwsze miejsce zdobyła Paulina Łukowska.
wyniki finału » | zdjęcia (10x) » | program » | eliminacje gminne »

 
Turniej Piłki Siatkowej 15.IV.2002
W dniach 12-14 kwietnia w Gimnazjum nr 2 na Zielonych Wzgórzach odbył się jubileuszowy X Wielkanocny Ogólnopolski Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt i Chłopców.
Wśród 14 drużyn wystąpiły dwa zespoły z Murowanej Gośliny. Dziewczęta zdobyły 2. miejsce, a chłopcy - 3. miejsce. Młodzi gośliniacy otrzymali ponadto wiele wyróżnień - szczególy w wynikach turnieju.
wyniki turnieju » | zdjęcia (20x) »

 
Wojaże flażolecistów 17.IV.2002
17 marca czterdziestoosobowa grupa flażolecistów z Białężyna, Łopuchowa i Murowanej Gośliny wzięła udział II Wiosennym Spotkaniu Ruchu Flażoletowego "U Progu Wiosny i Nowego Życia", które odbyło się w Sanktuarium Błogosławionej Urszuli Ledóchowskiej w Pniewach. Tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się mszą św. z nauką rekolekcyjną, później krótki koncert dał Chór Dziecięco-Młodzieżowy "PROMYKI SŁONECZNE", prowadzony przez siostrę Danielę. Dalsza część to wspólne muzykowanie zespołów flażoletowych w auli zgromadzenia Sióstr Urszulanek.
Zupełnie inny charakter miało kolejne spotkanie ruchu flażoletowego pt. "VI Dzień Zielonej Muzyki czyli Miodowe Chwile w Swarzędzu", które odbyło się 13 kwietnia. Wzięło w nim udział ok. 700 młodych muzyków (w tym 100 z naszej gminy). Było oczywiście wspólne muzykowanie ze Swarzędzką Orkiestrą Dętą i Niezwykłymi Swarzędzkimi Flażoletami. Atrakcją imprezy był występ "Tańczących Wilków" - wspaniałych artystów z Paryża. Na pamiątkę każdy uczestnik otrzymał mały słoiczek pysznego, swarzędzkiego miodku.
Źródło: A.W.

 
Półmetrowe dziury 17.IV.2002
Osiem miesięcy temu wśród swoistego smrodku Trojanki odbył się odbiór kładki przy ul. Mściszewskiej (fot.). "Informator samorządowy" donosił, że "kładką tą codziennie przechodzić będą dzieci do nowo budowanego gimnazjum. Ułatwi ona również BEZPIECZNY (podkreślenie - dk) przejazd turystom...". Inwestycja ta kosztowała mieszkańców Murowanej Gośliny i powiatu poznańskiego 225 tys. zł.
Krótko po odbiorze trzeba było naprawiać pozbruk przy zachodnim brzegu Trojanki. Do dziś po tej stronie nie ustawiono płotu lub barierek zabezpieczających przed wpadnięciem do rzeczki.
Nic to jednak do tego, co można zobaczyć, a dokładniej w co można wpaść od dobrego tygodnia (fot.). Na zachodnim końcu kładki utworzyła się dziura w pozbruku o wymiarach 40x45 cm i głębokości PÓŁ METRA! Gdyby nie było tam w nocy światła z latarni już dziś słyszelibyśmy o przypadkach połamania nóg w tej wyrwie. Co gorsza jej rozmiary na skutek deszczów powiększają się i dodatkowo po przeciwnej stronie może też dojść do wymycia ziemi i powstania dziury.
Miejmy nadzieję, że osoby odpowiedzialne zareagują na to, oby tylko nie za późno...
Jakby było mało "drogowych atrakcji" na ul. Mściszewskiej na skrzyżowaniu z ul. Łabędzią zapadł się odcinek pozbruku (fot.). Całkowicie zniszczony był także chodnik na rogu Mściszewska/Kochanowskiego, ale akurat w tym przypadku dosyć szybko zareagowały odpowiednie służby (fot.).
Oczywiście wymieniana wyżej kilka razy ulica nie jest wyjątkiem. Kolejna kandydatka do najgłębszej dziury w mieście spokojnie sobie rośnie od wielu dni na środku ul. Jodłowej (fot.). Ta ulica może zresztą służyć jako tor terenowo-wyczynowy. Wymiary wspomnianej wyrwy: 36x23 cm, głębokość "zaledwie" 25 cm. Na szczęście o tej "kandydatce" drogowcy już wiedzą, o czym świadczy stojący od dwóch dni płotek.
zdjęcia (8x) »

 
Koncert Żeńskiego Chóru Akademii Kultury w Nikołajewie 20.IV.2002
W piątek 19 kwietnia do Murowanej Gośliny przyjechał na krótką wizytę Żeński Chór Akademii Kultury w Nikołajewie na Ukrainie. Dyrygentem zespołu jest Swietłana Fominich. O godz. 18:30 odbył się koncert w Kościele Parafialnym p.w. św. Jakuba, później chórzystki zostały zaproszone na poczęstunek do Ośrodka Kultury, gdzie razem z "Canzoną" zaśpiewały kilka pieśni.
Chór gości z okazji V Międzynarodowego Festiwalu Chórów Uniwersyteckich "Universitat Cantat 2002", który odbywa się w Poznaniu. Celem Festiwalu jest stworzenie międzynarodowego forum chóralistyki uniwersyteckiej pod hasłem Universitas, służącego współpracy i wymianie kulturalnej między ośrodkami uniwersyteckimi w Europie i na całym świecie. Festiwal ma charakter niekonkursowy.
Żeński Chór Akademicki z Nikołajewa został założony w 1975 roku przez Swietłanę Grigoriewną Fominich, wykładowcę Akademii Kultury, która do dziś kieruje zespołem. Tworzy go 40 osób wykonujących różne zawody. Są wśród nich nauczyciele, studenci, pracownicy Domu Kultury w Nikołajewie. Repertuar chóru jest zróżnicowany i obejmuje muzykę świecką i sakralną wszystkich epok, dzieła Rosjan, Gruzinów, kompozytorów z Armenii i innych krajów oraz słowiańską muzykę religijną. Zespół za swoje szczególne zadanie uważa propagowanie współczesnej ukraińskiej muzyki chóralnej. Udramatyzowanie wykonywanych pieśni ludowych, wykorzystywanie rekwizytów i efektów świetlnych stanowi o wyjątkowości chóru.
witryna Festiwalu "Universitas Cantat"

 
Turniej Strzelecki 21.IV.2002
W sobotę, 20 kwietnia na strzelnicy Bractwa Kurkowego w Murowanej Goślinie odbył się I Turniej Strzelecki Klubów HDK-PCK Powiatu Poznańskiego.
więcej » | zdjęcia (4x) »

 
III Gimnazjada Recytatorów 21.IV.2002
W Gimnazjum nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Murowanej Goślinie w sobotę 20 kwietnia odbyła się III Gimnazjada Recytatorów Poezji Współczesnej.
więcej » | zdjęcia (10x) »

 
Turniej Piłki Nożnej UKS-ów 22.IV.2002
W weekend 20-21 kwietnia na Stadionie Miejskim w Murowanej Goślinie rozegrano II Ogólnopolski Turniej UKS-ów w Piłce Nożnej. Z roczników 1990 i 1992 wystartowało po 13 zespłów m.in. z Poznania, Leszna, Wrocławia i Murowanej Gośliny.
Po dwudniowych zmaganiach wyłoniono zwycięzców. W roczniku 1990: I m. UKS Concord I Murowana Goślina, II m. 9 Leszno, III m. UKS Winiary 27. Najlepsi z rocznika 1992: I m. Hobby Swarzędz, II m. UKS Concord I Murowana Goślina, III m. UKS Wieluń.
więcej » | zdjęcia (6x) »
 
Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom" 23.IV.2002
Trwają eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". Turniej ma na celu popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek powstania pożaru oraz praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym.
Po eliminacjach środowiskowych, dnia 4 kwietnia w Szkole Podstawowej w Białężynie odbyły się eliminacje gminne. W grupie młodszej najlepiej na pytania odpowiedziały Agnieszka Ruta i Anna Wiśniewska (Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza OSP Białężyn). W grupie starszej (młodzież powyżej 16 lat) najlepsze wyniki osiągnęły Agata Piątek i Kamila Przybylska (Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza OSP Murowana Goślina).
Cała czwórka reprezentowała gminę w finale powiatowym, które odbyły się 20 kwietnia w Luboniu. Uczestnicy najpierw rozwiązywali 40-pytaniowy test, natomiast w drugim etapie pięcioro najlepszych w każdej kategorii wzięło udział w finale ustnym, gdzie każdy uczestnik odpowiadał na pięć pytań. Nasze reprezentantki pomimo dość trudnych pytań radziły sobie dobrze.
W grupie młodszej III miejsce wywalczyła Agnieszka Ruta (do zdobywczyni I miejsca straciła zaledwie 1 pkt!), zaś IV miejsce zdobyła Anna Wiśniewska. W grupie starszej również III miejsce przypadło reprezentantce naszej gminy Annie Piątek, zaś IV miejsce zajęła Kamila Przybylska.
Oprócz okolicznościowych dyplomów zawodniczki wywalczyły również nagrody rzeczowe - zdobywczynie III miejsc wróciły do domu z nowymi aparatami fotograficznymi, zaś zdobywczynie IV miejsca nagrodzono plecakiem i torbą turystyczną.
Do etapu wojewódzkiego przeszły Agnieszka Ruta i Anna Piątek.
Źródło: ZBIG

 
Udzielono absolutorium 26.IV.2002
Radni udzielili Zarządowi absolutoriumNa XXXIX Sesji Rady Miejskiej, która miała miejsce 22 kwietnia było obecnych 20 radnych. Za udzieleniem absolutorium Zarządowi Miasta i Gminy głosowało 18 z nich, 2 głosy były przeciw (Jarosław Dobrowolski i Adrianna Borowicz).
Rada także zdecydowała o zawarciu umowy partnerskiej między gminami Murowana Goślina i miastem Hemmingen (powiat Hanower, RFN).
współpraca z Hemmingen » więcej o sesji w majowym "Obywatelu"
 
Międzynarodowy Dzień Ziemi 26.IV.2002
W ostatni weekend młodzież z prawie wszystkich szkół gminy obchodziła Międzynarodowy Dzień Ziemi. Część z uczniów spotkała się w szkołach, gdzie zorganizowano m.in. quizy, pokaz mody ekologicznej, zwiad ekologiczny, przygotowywano gazetki i plakaty. Kilka klas wybrało się na rajd do Puszczy Zielonki. Młodzież uczestniczyła w sprzątaniu lasu, a finałem było ognisko.
W ramach obchodów Dnia Ziemi w czwartek 25 kwietnia Ośrodek Kultury zaprosił na VIII Gminny Konkurs Wiedzy Przyrodniczo - Leśnej.
więcej o konkursie » | zdjęcia (8x) »

 
Wystawa Marii Szymkowiak-Podkowa 26.IV.2002
Wystawa twórczości artystycznej (medalierstwo, akwarela, rzeźba) Marii Szymkowiak-Podkowa.
więcej »
 
Spotkanie z O. Janem Górą 27.IV.2002
25 kwietnia w Restauracji "Relax" w Murowanej Goślinie ponad 50 mieszkańców gminy miało okazję spotkać się z Ojcem Dominikaninem Janem Górą. Niestety w spotkaniu nie mógł wziąć udział Jan Grzegorczyk, który jest współautorem książki "Skrawek Nieba albo o Ojcu i Królu".
O. Jan Góra opowiadał jak powstawała książka. Tematem była także praca z młodzieżą i coroczne Spotkania Młodzieży w Lednicy. W tym roku spotkanie odbędzie się z 18 na 19 maja.
witryna "Lednicy 2000"

 
Przekazanie sztandaru Gimnazjum nr 2 29.IV.2002
Gimnazjum nr 2 w Murowanej Goślinie położone jest na os. Zielone Wzgórza przy ul. Generała T. Kutrzeby 3. Szkoła rozpoczęła działalność 1 września 1999 r. Dyrektor Teresa Zywert obiecała pierwszym uczniom, że gdy będą kończyć trzecią klasę, gimnazjum będzie miało swoje imię i sztandar. Tak się też stało.
Rada Miejska 28.02.2001 r. na wniosek społeczności szkolnej podjęła uchwałę nadającą Gimnazjum nr 2 imię Jana Kochanowskiego. Uroczystość z tej okazji odbyła się 3 marca zeszłego roku.
W sobotę 27 kwietnia br. miało miejsce święto przekazania sztandaru, który zaprojektowała Beata Springer. Wykonaniem zajęła się Pracownia Małgorzaty i Stanisława Czarneckich w Murowanej Goślinie.
Najpierw odbyła się Msza Św. w kościele pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa, podczas której sztandar został poświęcony. Po nabożeństwie nastąpił przemarsz w asyście goślińskiej Orkiestry Dętej OSP na plac przy gimnazjum. Wszystkie klasy prezentowały przygotowane przez siebie specjalne proporce, nawiązujące do różnych haseł (wolność, odpowiedzialność, nadzieja, tradycja, przyjaźń i in.).
Głos oddano zaproszonym gościom reprezentującym władze gminne i oświatowe, fundatorów oraz oczywiście nauczycieli i uczniów. Następnie poszczególni sponsorzy wbijali gwoździe w drzewce sztandaru i wpisywali się do pamiątkowej kroniki.
W imieniu fundatorów sztandar został przekazany Dyrektor gimnazjum, która po wypowiedzeniu formuły przysięgi oddała sztandar w ręce pocztu - uczniów szkoły.
Po zakończeniu części oficjalnej goście przenieśli się do budynku, gdzie wiele delegacji złożyło na ręce Dyrektor Gimnazjum nr 2 gratulacje. Zaraz po tym Orkiestra Dęta zebrała się w holu, gdzie obok fresku z wizerunkiem Jana z Czarnolasu znajduje się nowy sztandar i zagrała wielkiemu renesansowemu poecie.
zdjęcia (10x) »

 
góra strony ^
MAJ
VI Bieg Rekreacyjny "Zielone Wzgórza '2002" 2.V.2002
więcej, wyniki » | regulamin »
 
Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja 7.V.2002
Program uroczystości 3-majowych w Murowanej Goślinie wyglądał podobnie jak w latach poprzednich. Po Mszy Św. nastąpił przemarsz na plac Powstańców Wielkopolskich, gdzie zebrani wysłuchali Przewodniczącego Rady Miejskiej oraz złożyli wiązanki pod pomnikiem Powstańców Wlkp. Część zebranych w asyście orkiestry OSP przeniosła się do Remizy przy ul. Rogozińskiej.
Tradycyjnie w ten dzień odbyło się Strzelanie Trzeciomajowe Bractwa Kurkowego. Dochód z jednej z trzech tarcz będzie przeznaczony na Fundację Edukacyjną im. Jana Pawła II. Zebrani mogli wysłuchać zespołu "Country House Family".
Także do tradycji obchodów święta Konstytucji 3 maja należy wieczór pieśni patriotycznej, który przygotowali harcerze z ZHR.
program »

 
Długi weekend z piłką nożną 7.V.2002
Dnia 1 maja odbyło się spotkanie towarzyskie piłkarzy Łopuchowa i Boduszewa. Mecz był wyrównany i przebiegał w przyjacielskiej atmosferze (mało fauli). Zwyciężyło Boduszewo 4:2.
Dwa dni później - 3 maja na stadionie w Boduszewie rozegrano doniosły mecz ŻONACI PANOWIE - KAWALEROWIE. Stawką spotkania była skrzynka piwa. Mecz w pierwszej połowie był bardzo zacięty - było 3:2 dla KAWALERÓW. Po przerwie ŻONATYM PANOM niestety, nie wystarczyło sił i musieli uznać wyższość zespołu KAWALERÓW, który ostatecznie zwyciężył 8:4. Atmosfera meczu zacięta, lecz przyjemna. Rewanż przewidziano latem lub na jesień.
Źródło: Mieczysław Przyborowski

 
Dzień Strażaka 7.V.2002
Jak co roku 4 maja obchodzono święto strażaków, przypadające w dzień świętego Floriana. W programie była Msza św., pokazy sprzętu na pl. Powstańców Wlkp. i spotkanie w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Murowanej Goślinie.
Uroczystości te zakłócił... pożar, który sprawnie ugaszono. Paliło się przy jez. Kamińsko.
Wojewódzkie i poznańskie obchody święta strażaków odbędą się 10-11 maja.
 
Dziś rusza Spis Powszechny 9.V.2002
Spis podzielono na dwa etapy. Pierwsza wizyta rachmistrza odbędzie się od 9 do 15 maja 2002 r.
więcej » | witryna GUS

 
Wystawa Jakuba Kujawy 10.V.2002
W dniach 26 kwietnia - 10 maja br. odbyła się wystawa malarstwa pt. "INTERWERYZACJA" Jakuba Kujawy.
więcej »
 
Festiwal Piosenki Przedszkolaków 11.V.2002
Kliknij by powiększyć zdjęcie10 maja w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie odbyły się gminne eliminacje do VII Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków Czerwonak 2002. Festiwal ma na celu popularyzację piosenki przedszkolnej, kształcenie muzyczne poprzez wspólną zabawę, prezentację umiejętności artystycznych przedszkolaków, rozpowszechnienie nowego repertuaru i promocję młodych wykonawców. Przebiega w czterech etapach: eliminacje gminne, okręgowe, rejonowe i finał wojewódzki.
W konkursie mogło wziąć udział każde dziecko, które przygotowało piosenkę i dokonało zgłoszenia. W eliminacjach gminnych wzięło udział dwanaścioro dzieci. Komisja artystyczna (Agnieszka Szymańska-Wojtera, Joanna Feliczak i Bartek Gumny) nominowała do eliminacji okręgowych następujących przedszkolaków: Klarę Kaszkowiak i Julię Janiszewską z Klubu Przedszkolaka, Kingę Garstkiewicz i Roksanę Piątkowską z Przedszkola Promyk, Aleksandrę Boczkowską i Zuzannę Furman z Przedszkola Stokrotka w Przebędowie. Każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom i upominek a nominowani do wyższego etapu także pluszowe zabawki.
Dzieci z naszej gminy spotkają się 17 maja w Ośrodku Kultury wraz z młodymi wykonawcami reprezentującymi Czerwonak, Oborniki Wlkp., Skoki, Suchy Las i Rogoźno na eliminacjach okręgowych.
Źródło: Arleta Włodarczak

 
"Concord" w Niemczech 16.V.2002
Kliknij by powiększyć zdjęcieW dniach 10-11 maja 34 młodych zawodników UKS "Concord" z Murowanej Gośliny uczestniczyło w międzynarodowym turnieju piłkarskim w Weilburgu (Niemcy). Pozostałe drużyny przyjechały z Belgii, Danii, Holandii, Austrii, Czech, Niemiec i Polski.
Gośliniacy obsadzili wszystkie trzy kategorie: 11-, 13- i 15-stolatków i okazali się nie małą sensacją turnieju.
Rocznik 1991 zajął 1. miejsce, 1989 - 2. miejsce, a najstarsi (1987) zdobyli 17. pozycję. Z Niemiec UKS "Concord" powrócił z medalami i dwoma okazałymi pucharami.
 
Święto Patrona SP nr 2 16.V.2002
Szkoła Podstawowa nr 2 w Murowanej Goślinie jest położona na os. Zielone Wzgórza przy ul. T. Kutrzeby 3. Rozpoczęła działalność w październiku 1988 roku. 30 maja 1992 r. odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Henryka Sienkiewicza połączona z otwarciem Sali Sienkiewicza. Rok później podczas pierwszego Świętem Patrona nadano placówce sztandar.
W tym roku, 11 maja świętowano po raz kolejny Dzień Patrona. Najpierw na placu przed podstawówką odbyła się część uroczysta: wystąpienie dyrektor Marii Piotrowskiej i przedstawiciela uczniów oraz przekazanie sztandaru nowemu pocztowi sztandarowemu. Po tym uczniowie przeszli przez ulice osiedla w barwnym korowodzie przebierańców. Pochód prowadził Zagłoba z młodzieżą grającą na flażoletach i bębnach. Po powrocie najmłodsi (kl. I-III) wykonywali ilustrację do filmu "W pustynie i w puszczy" oraz go recenzowali, uczestniczyli w quizie "Znamy naszego Patrona", zwiedzali wystawę poświęconą wielkiemu pisarzowi.
Klasy IV-VI brały udział w "Turnieju Sienkiewiczowskim", który się składał z 6 konkurencji: prezentacja klasy (przebranie, okrzyki, piosenki), konkurs wiedzy o szkole i jej patronie, gazetka ścienna o Sienkiewiczu, "Krzyżacy", "Podróże Sienkiewicza", "Wyprawa na słoniu". Trzy ostatnie to konkurencje sprawnościowe. Wszystkie zadania były oceniane i na koniec święta nagrodzono najlepsze klasy w poszczególnych rocznikach.
Rozstrzygnięto także konkurs plastyczny "Powieści malowane". Pierwsze miejsce za pracę "Janko Muzykant" otrzymał Maciej Schober.
Na koniec uczniowie posprzątali teren wokół swojej szkoły.
zdjęcia (7x) »

 
Eliminacje okręgowe Festiwalu Piosenki Przedszkolaków 18.V.2002
17 maja w Ośrodku Kultury w Murowanej Goślinie odbyły się okręgowe eliminacje do VII Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków Czerwonak 2002.
W konkursie wzięły udział dzieci z gminy Czerwonak i Murowana Goślina. Szkoda, że nie przybyły do nas przedszkolaki z gmin: Skoki, Suchy Las, Oborniki i Rogoźno.
Komisja artystyczna w składzie: Ryszard Janusz, Agnieszka Szymańska-Wojtera, Joanna Derbich nominowała do eliminacji rejonowych następujących przedszkolaków: Kingę Garstkiewicz z Przedszkola "Promyk" w Murowanej Goślinie, Urszulę Sypniewską i Martę Bykowską z Przedszkola w Owińskach. Ta trójka dzieci weźmie udział w przedostatnim etapie VII Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków, który odbędzie się 2 czerwca w Szamotułach. Komisja wyróżniła także następujących uczestników: Klarę Kaszkowiak z Klubu Przedszkolaka w Murowanej Goślinie, Borysa Sztubę z Przedszkola w Owińskach i Wiktora Wobszala z Przedszkola w Czerwonaku. Każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom i upominek a nominowani do wyższego etapu także pluszowe zabawki.
Źródło: Arleta Włodarczak

 
Zawody modeli RC BUGGY 20.V.2002
W dniach 17 - 19 maja na Stadionie Miejskim przy ul. Mściszewskiej odbyły się Eliminacje do Mistrzostw Polski Modeli Samochodów Zdalnie Sterowanych Buggy.
więcej » | zdjęcia (6x) » | program »

 
Weekend pełen atrakcji 20.V.2002
W ostatni weekend 18 - 19 maja spośród wielu wydarzeń każdy mógł wybrać coś dla siebie. Odbyły się wyścigi modeli samochodów (o czym poniżej), zawody konne w skokach przez przeszkody, Gminny Festyn Zielonoświątkowy oraz strzelanie zielonoświątkowe. W tej ostatniej imprezie nowym Królem goslińskiego Bractwa Kurkowego został Radosław Pasiciel.
 
Gminny Festyn Zielonoświątkowy 22.V.2002
program »
 
Strzelanie zielonoświątkowe 22.V.2002
Kliknij by powiększyć zdjęcie Dzień strzelania zielonoświątkowego (19 maja) dla braci kurkowych z Murowanej Gośliny rozpoczął się śniadaniem, tradycyjnie przygotowywanym przez ustępującego Króla Kurkowego. W 2001 roku ten tytuł wywalczył brat Marek Radecki. Po posiłku gości udali się w towarzystwie Orkiestry Dętej OSP oraz pocztów sztandarowych do Kościoła p.w. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa na mszę św. w intencji braci kurkowych i ich rodzin.
więcej »

 
Zawody konne 24.V.2002
Kliknij by powiększyć zdjęcie Dnia 19 maja w Raduszynie odbyły się Towarzyskie zawody konne w skokach przez przeszkody. Impreza ta połączona była z I Mistrzostwami Wielkopolski w Kombinacji Ujeżdżenia i Skoków przez przeszkody oraz I Otwartymi Mistrzostwami UAM w tych konkurencjach.
więcej »

 
Modernizacja rynku 24.V.2002
21 maja w Remizie OSP w Murowanej Goślinie miała miejsce gorąca dyskusja w sprawie modernizacji placu Powstanców Wielkopolskich, który jest centralnym miejscem starej części miasta. Frekwencja była wysoka - stawili się właściciele budynków przylegających do placu, zainteresowani mieszkańcy oraz burmistrz z pracownikami UMiG i projektantami.
Zwycięski projekt (patrz wiadomości z grudnia 2001 r.) został zmieniony - m.in. zrezygnowano z kolorystyki płyt granitowych, które miały tworzyć promienie bijące z kościoła, zmniejszono ilość zieleni. Targowisko z ulicy Podgórnej ma być przeniesione najpóźniej w 2003 r. do Dolinki Rakocego (przy ul. Kochanowskiego). Kontrowersje budzi także mała według mieszkańców ilość miejsc parkingowych, położenie pomnika Powstanców Wlkp., zagospodarowanie Ratusza oraz droga dla rowerów. Zebrani sugerowali zbudowanie fontanny lub miniatury młynu z płynącą wodą.
Temat nie został wyczerpany i zapewne niedługo nastąpią dalsze konsultacje.
 
Konkurs Wiedzy o Wielkopolsce 24.V.2002
W czwartek 23 maja w Gimnazjum nr 2 na os. Zielone Wzgórza odbył się Finał Wojewódzki Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Testy rozwiązywało 140 uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej oraz kl. I-III gimnazjum.
Wyniki zostaną ogłoszone podczas uroczystego zakończenia konkursu 12 czerwca, także w Gimnazjum nr 2.
 
Rola mediów lokalnych 24.V.2002
23 maja Goślińskie Forum Prawicy zaprosiło do Restauracji "Relax" na spotkanie z mieszkańcami Piotra Frydryszka - prezesa i redaktora naczelnego Radia Merkury.
Szef "Merkurego" przybliżył historię rozgłośni, a następnie odpowiadał na pytania dotyczące samej stacji oraz roli mediów lokalnych i regionalnych.
 
Dzień Europejski 28.V.2002
25 maja Szkoła Podstawowa nr 1 w Murowanej Goślinie zorganizowała Dzień Europejski. Program wypełniły prezentacje poszczególnych członków Unii Europejskiej: inscenizacje w wykonaniu zespołów szkolnych, muzyka i taniec oraz kuchnia przedstawianych państw, wystawy tematyczne, mini playback show.
 
III Goślińskie Lofry 28.V.2002
Na tegoroczny rajd turystyczny po Puszczy Zielonka organizatorzy przygotowali 5 tras.
regulamin »
 
Czekamy na szynobus 28.V.2002
Kliknij by powiększyć zdjęcie Pierwszy z wielkopolskich autobusów szynowych przeszedł próby i badania techniczne w Żmigrodzie, był także w Krakowie na pokazie dla mediów. Obecnie trwają testy na trasie z Poznania do Wągrowca i Wolsztyna. Drugi pojazd jest wykańczany w poznańskim ZNTK.
Według zapewnień Urzędu Marszałkowskiego szynobus będzie kursować przez Murowaną Goślinę. Przewiduje się, że czas podróży do Poznania będzie krótszy niż obecnie. Ostateczne ustalenia mają zapaść do połowy czerwca.
Przypomnijmy, że wyprodukowany szynobus 213M-001 mieści ok. 90 pasażerów, w tym 38 na miejscach siedzących. W części niskopodłogowej z obu stron znajdują się dwa dość wąskie wejścia. Silnik MANa pozwala na osiągnięcie prędkości 120 km/h. Jeżdżący już egzemplarz jest koloru białego z czerwonymi elementami.
Obok fotografia autobusu szynowego przejeżdżającego przez Murowaną Goślinę.
więcej o autobusie szynowym »

 
góra strony ^
CZERWIEC
Krew dla dzieci chorych na białaczkę 4.VI.2002
2 czerwca odbyła się 71 Akcja Honorowego poboru krwi organizowana przez Klub Honorowych Dawców Krwi PCK "Gośliniacy". Zgłosiło się prawie 100 osób, co zaowocowało ok. 40 l drogocennego płynu.
Z okazji Dnia Dziecka harcerze ZHP oraz strażacy zorganizowali przy Szkole Podstawowej Nr 2 festyn, na który składały się różne pokazy oraz konkursy dla najmłodszych.
o akcji w TVP3

 
Mściszewo mistrzem Ligi 5.VI.2002
W ostatnią niedzielę Liga Gminna zakończyła rozgrywki w sezonie 2001/2002. Mistrzem Ligi zostało Mściszewo, przed Rakownią i Zielonymi Wzgórzami.
Na boiskach gminy padło 367 bramek, najlepszym strzelcem został Mariusz Mysiak z Przebędowa.
Liga Gminna po sezonie 2001/2002 »

 
Wystawa fotografii 5.VI.2002
W Klubie Osiedlowym "Zielone Wzgórza" w dniach 20 maja - 5 czerwca odbyła się wystawa fotograficzna pt. "Jestem".
więcej »
 
Dni Murowanej Gośliny 17.VI.2002
W ostatni weekend miały miejsce Dni Murowanej Gośliny połączone z Dniami Zielonych Wzgórz.
W tym roku z powodu małego zainteresowania producentów nie odbył się Targ Wiejski.
program » | sonda » więcej w lipcowym "Obywatelu"
 
Wczoraj w Poznaniu, dziś w "Wyborczej", od 1 lipca na trasie 19.VI.2002
W poniedziałek i wtorek (17-18.06.) na stacji Poznań Główny prezentowano pierwszy z szynobusów serii 213M. Drugi autobus szynowy już opuścił fabrykę i można go oglądać na Targach Poznańskich.
Najciekawszą wiadomością jest pojawienie się od 1 lipca kursów szynobusu na trasie Poznań - Wągrowiec. Rozkład ma podać dzisiejsza "Gazeta Wyborcza". Następnego dnia rozkład znajdziecie w tym serwisie.
zdjęcia (3x) »

 
Brak konkretnych ustaleń 21.VI.2002
Optymizm co do informacji o autobusie szynowym był zbyt duży, bo "Gazeta Wyborcza" opublikowała letni rozkład, ale nie ma w nim nic o szynobusie.
Autobus ma szansę wyjechać w pierwszej połowie lipca, ale Urząd Marszałkowski nie jest w stanie określić dokładnej daty. Rozkład jazdy jest w trakcie ustalania z PKP i będzie opublikowany na ok. tydzień przed pierwszym kursem szynobusu.
 
210 rocznica Kurkowego Bractwa Strzeleckiego 30.VI.2002
W niedzielę 23 czerwca Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Murowanej Goślinie świętowało 210 rocznicę powstania bractwa.
program »
 
Informacje przygotowane przy współpracy ze Stowarzyszeniem I.L. "Obywatel".

 
Góra strony