Herb miasta
Murowana Goślina - miasto i gmina
MENU
Aktualności >
Strona główna 
Nowości
w serwisie
Aktualności
Wkrótce
Archiwum
Bez prądu
Prasa
-- Mur. Prawda
-- Obywatel
O gminie
Historia
Kultura
Sport
Turystyka
Komunikacja
Linki
Twoja opinia
Księga gości
Mapa stron
E-mail
"Obywatel"

Narodowy Spis Powszechny 2002

Pierwszy spis w Polsce miał miejsce w 1789 r., była to "Lustracya dymów i podanie ludności". Ostatni Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań odbył się w 1988 r., czyli jeszcze w PRL, a Powszechny Spis Rolny - w 1996 r.
Sejm RP w 1999 i 2000 roku uchwalił ustawy, które są podstawą tegorocznego spisu:
  • ustawa z dnia 2 grudnia 1999 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2002 r.; Dz. U. z 2000 r., Nr 1, poz. 1 i Nr 93, poz. 1026
  • ustawa z dnia 9 września 2000 r. o powszechnym spisie rolnym w 2002 r.; Dz. U. z 2000 r., Nr 99, poz. 1072

    Początkowo spis miał się odbyć w roku 2001. Jednak ze względów finansowych przeniesiono go na br. Wybrano rok 2002 m.in. w związku z tym, że Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła lata przełomu XX i XXI wieku jako okres przeprowadzenia światowego spisu ludności. Spis Rolny umożliwi poznanie sytuacji polskiego rolnictwa, co jest istotne dla procesu przyjmowania Polski do Unii Europejskiej.

    Spis podzielono na dwa etapy. Pierwsza wizyta rachmistrza odbędzie się od 9 do 15 maja 2002 r. Wtedy rachmistrz poinformuje o celach i zasadach spisu oraz co najważniejsze uzgodni konkretny dzień i godzinę spisywania. Termin i dane rachmistrza (imię, nazwisko i nr legitymacji) zostaną zapisane także na liście od Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. W naszej gminie spisowi poddanych będzie około 4086 mieszkań. Dane te zweryfikują rachmistrzowie, którzy na formularzach N-obw zanotują nazwisko głównego lokatora oraz liczbę osób mieszkających w danym lokalu. W określonych przypadkach spisujący zapyta o dane użytkownika działki rolnej lub właściciela gospodarstwa rolnego.

    W czasie tej i drugiej wizyty rachmistrz nie ma prawa żądać pieniędzy. Prawdziwość spisującego można zweryfikować na podstawie jego legitymacji, dzwoniąc do Gminnego Biura Spisowego, o czym poniżej.

    Po raz drugi w naszych mieszkaniach rachmistrz pojawi się w uzgodnionym uprzednio terminie, przypadającym na okres od 21 maja do 8 czerwca br. W czasie wizyty zostaną spisane wszystkie osoby stale zamieszkałe, zarówno obecne jak i nieobecne, a także osoby czasowo przebywające w danym mieszkaniu - według stanu na dzień 20.V.2002 r., godz. 24:00. Osoby podlegające spisom obowiązane są do udzielenia ścisłych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzach spisowych. Nie ma konieczności okazywania jakichkolwiek dokumentów. Odpowiedzi winna udzielać każda z osób spisywanych, a jeżeli nie jest to możliwe, w jej imieniu inna osoba pełnoletnia. W związku z tym wystarczy by w mieszkaniu był przynajmniej jeden dorosły domownik. Na osoby, które odmówią wzięcia udziału w spisie może być nałożona grzywna - jednak z reguły nie stosuje się środków tak daleko idących. Formularzy jest kilka typów i przypominać mogą podatkowe PITy. Możemy je wypełniać samodzielnie, ale ze względu na zawiłość lepiej zrobić to z rachmistrzem. Będą potem wczytywane komputerowo, więc muszą być wypełnione czytelnie i starannie.

    Wszystkie druki mają format A4 z różowym tłem. W Spisie Powszechnym w formularzu "A" cztery strony poświęcone są mieszkaniu: adres, liczba i typ pomieszczeń (m.in. pytania o wannę i ustęp spłukiwany wodą bieżącą), dostępne media (gaz, woda...). Nie ma pytań o posiadanie telewizora, komputera czy innego wyposażenia. Kolejne 4 strony dotyczą każdego mieszkańca z osobna: nazwisko, miejsce zamieszkania, stan cywilny, data zawarcia obecnego związku małżeńskiego, wykształcenie, niepełnosprawność, obywatelstwo, praca lub poszukiwanie pracy, źródło utrzymania, narodowość, używany język. W dziale "Migracje" jest pytanie o czas zamieszkania w danej miejscowości i ewentualne miejsce wcześniejszego zamieszkania. GUS nie docieka wysokości naszych zarobków, stanu majątkowego, ani przynależności partyjnej i wyznaniowej. Tyle druków podstawowych. Dwustronicowy formularz "M" przeznaczony jest dla osób, które w latach 1989-2002 przebywały poza obecnym miejscem zamieszkania przez okres co najmniej 12 miesięcy. Kolejny druk "D" wypełnia co 50 kobieta i dotyczy on dzietności kobiet. Udział w tym badaniu odbywa się na zasadzie dobrowolności. Na dwóch stronach pytania dotyczą ilości i terminie małżeństw i związków partnerskich oraz wszystkich żywych urodzonych dzieci. Ostatnie z nich brzmi: "Czy zamierza Pani (jeszcze) rodzić dzieci?". Do wyboru: "tak", "nie", "nie wiem", "odmowa odpowiedzi".

    Rolnicy będą przepytywani dłużej, a to za sprawą przeprowadzanego równolegle Powszechnego Spisu Rolnego. W indywidualnych gospodarstwach rolnych na 15 stronach formularza "R1" pytania dotyczą powierzchni i struktury upraw, dochodów, osób pracujących w gospodarstwie, budynków, nawozów, maszyn oraz wybranych wydatków. Podobnie jest w przypadku formularza "R2" dla użytkowników działek rolnych i właścicieli zwierząt gospodarskich, który zawiera 11 stron. Dodatkowo druk "R3" samodzielnie wypełnią osoby prawne i jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej.

    W gminie Murowana Goślina będzie pracowało 66 rachmistrzów. Początkowo zgłosiło się 129 osób, ale w kolejnych etapach przygotowania do spisu (m.in. szkoleniu) ubywało ich i ostatnia rezygnacja miała miejsce tuż przed przysięgą - 8 maja. By zostać rachmistrzem trzeba być pełnoletnim, posiadać co najmniej średnie wykształcenie i być osobą godną zaufania. Wszystkie osoby związane z organizacją spisu, zbieraniem i przetwarzaniem danych są zobowiązane do zachowania tajemnicy uzyskanych danych.
    Rachmistrzowie są wyposażeni w zafoliowane identyfikatory (fotografia) z zielonkawym tłem, które zawierają:
  • zdjęcie rachmistrza
  • nr legitymacji
  • imię i nazwisko
  • nazwę gminy (Murowana Goślina)
  • pieczątkę i podpis Dyrektora Urzędu Statystycznego w Poznaniu
  • podpis rachmistrza.

    Wiarygodność rachmistrza można sprawdzić dzwoniąc do
    Gminnego Biura Spisowego w Murowanej Goślinie:
    ul. Poznańska 18 (UMiG)
    tel. centrali 8122-055, 8122-363, 8122-379.
    Biuro działa w godzinach takich jak rachmistrzowie, czyli od 8:00 - 20:00.


    Główny Urząd Statystyczny - Narodowy Spis Powszechny
    http://www.stat.gov.pl/nsp/index.htm
    Bezpłatna INFOLINIA na temat spisu:
    czynna od 6 maja do 8 czerwca codziennie w godz. 8:00 - 20:00
    tel. 0-800 402-036  lub  0-800 480-340.

  • << powrót

     
    Góra strony