Herb miasta
Murowana Goślina - miasto i gmina
MENU
Aktualności > Archiwum > Czwarty kwartał 2001 r.
Strona główna 
Nowości
w serwisie
Aktualności
Wkrótce
Archiwum
Media lokalne
Bez prądu
1 PROCENT
O gminie
Historia
Kultura
Sport
Turystyka
Komunikacja
Galeria
Linki
Twoja opinia
Księga gości
Mapa stron
Kontakt
"Obywatel"

 

Informacje z miasta i gminy

2001 r.

Październik | Listopad | Grudzień
 
PAŹDZIERNIK
Wścieklizna 5.X.2001
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Poznani do 19 października 2001 r. za okręg zapowietrzony wścieklizną uznał Głęboczek, a okręg zagrożony tą chorobą miejscowości: Boduszewo, Zielonka, Celiniec, Huciska, Głębocko, Łopuchowo.
obostrzenia związane z wścieklizną »
 
Zmiana trenera seniorów "Concordii" 5.X.2001
Z ostatniej chwili. Z dniem 4.X. rozpoczęły się treningi seniorów pod okiem nowego selekcjonera. Na to stanowisko w zamian za P. Szymkowiaka powołany został Piotr Musiał. Jest to były zawodnik "Concordii", były selekcjoner juniorów oraz były trener "Wełny" Skoki. Decyzje o zmianie trenera powziął zarząd klubu na wniosek zawodników, gdyż jak twierdzili nie najlepiej układa się współpraca z panem Szymkowiakiem. Dowiedzieliśmy się również, że do końca tej rundy Piotr Szymkowiak pozostanie zawodnikiem "Concordii".
Źródło: Thomas Klaus
 
Wystawa plastyczna 13.X.2001
Na początku października w Domu Kultury prezentowane były prace plastyczne Dariusza Figla.
więcej »
 
IV Gośliński Pyrkosz 13.X.2001
W tym roku gospodarzem imprezy był Białężyn do którego przybyło nad wyraz wielu uczestników (organizatorzy szacują, że było ich blisko 600!). Program wypełniła prawie całkowicie muzyka folkowo-tradycyjna. Wystąpiła grupa "Muzykanci", a po niej działalność rozpoczęła tzw. scena otwarta. W tej części wystąpiło wiele zespołów w większości młodzieżowych, choć były także przykłady, że folk tworzy nie tylko więzi społeczne, ale i międzypokoleniowe. Wśród innych atrakcji było współzawodnictwo w chodzeniu na szczudłach i pieczona pyra prosto z ogniska.
Źródło: ZBIG | program »
 
Więcej w październikowym "Obywatelu"
 
III Dekanalny turniej piłkarski zespołów ministranckich 24.X.2001
Gospodarzem była parafia p.w. św. Tymoteusza w Białężynie, która 20 października zorganizowała turniej na boisku w Uchorowie. Wystąpiły zespoły z Zielonych Wzgórz, Długiej Gośliny, Owińsk, Uchorowa i Białężyna. Po eliminacjach i finałach I miejsce zajęły Owińska, II m. Białężyn, III m. Uchorowo, a IV - ex aequo dwa pozostałe zespoły. Zwycięska drużyna prowadzona przez księdza Sławomira Kramarczyka otrzymała puchar przechodni, trzy najlepsze reprezentacje - medale, dodatkowo wszystkie zespoły obdarowano piłkami. Wyłoniono także "króla strzelców", którym został Darek Wietrzyński z Białężyna.
Źródło: ZBIG | zdjęcia »
 
Więcej w listopadowym "Obywatelu"
 
Krajobraz po bitwie 25.X.2001
Właśnie minął miesiąc od dnia wyborów parlamentarnych. W tym czasie komitety wyborcze są zobowiązane do sprzątnięcia wszelkich oznak niedawnej kampanii. W Murowanej Goślinie plakatów już prawie nie widać. Stało się tak głównie dlatego, że kandydaci w większości prezentowali się w witrynach sklepowych, na słupie ogłoszeniowym i bilbordach. Część komitetów postanowiło jednak powiesić plakaty także na przystankach autobusowych i dworcu PKP używając do tego mocnego kleju. Wśród kandydatów, którzy do dziś po sobie nie posprzątali należą R. Pomin (AWSP), E. Marciniak (PO), P. Buczkowski (PO), P. Kołodziejski (SLD-UP), K. Selinger (SLD-UP) oraz E. i M. Waszak (UPR).
fotoreportaż »
 
Darowizna dla powiatu 30.X.2001
29 października na Nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej zdecydowano, że "stary" budynek obecnego Gimnazjum nr 1 (ul. Szkolna) wraz z działką zostanie przekazany jako darowizna na rzecz powiatu poznańskiego. Ma tam powstać szkoła ponadgimnazjalna, najprawdopodobniej liceum profilowane. W budynku tym ma pozostać szkoła zawodowa. W razie gdyby powiat wykorzystywał darowiznę inaczej, właścicielem stanie się z powrotem gmina. Za tą propozycją głosowali 20 radnych, jedynie A. Borowicz wstrzymała się od głosu. Był to jedyny punkt 50-minutowej sesji.
Następnego dnia Rada Powiatu będzie decydowała o sieci szkół ponadgimnazjalnych i wtedy okaże się, czy na ul. Szkolnej powstanie liceum.
 
góra strony ^
LISTOPAD
Gdzie jest Saturn ? 2.XI.2001
W sobotę, 3 listopada będziemy mogli obserwować zjawisko zakrycia Saturna przez Księżyc. Rozegra się to na południowo-wschodnim niebie, (ok. 40 stopni nad horyzontem). Początek ok. 22:11 (rys.), koniec zakrycia ok. 23:21 (rys.).
Poszukajmy pozostałych planet Układu Słonecznego. Zaraz po zachodzie Słońca nad południowym horyzontem znajdują się Uran, Mars, Neptun i Pluton (rys.). Gołym okiem nie powinnyśmy mieć problemu z podziwianiem Marsa ("czerwonej planety"), który w ciągu nocy będzie przemieszczał się po nieboskłonie na południowy-zachód, by w końcu po ok. 4 godz. zniknąć z naszych oczu.
Około 20:30 na wschodnim niebie znajdziemy wspominanego już Saturna (z towarzyszącym mu po prawej Aldebaranem) oraz właśnie wschodzącego Jowisza (rys.). Te dwie planety będą bardzo dobrze widoczne gołym okiem przez całe listopadowe noce.
Ostatnią parę planet tworzy Merkury i Wenus, która jest najjaśniejszym obiektem na nocnym niebie (nie licząc oczywiście Księżyca). Będą znajdować się jedna tuż obok drugiej (rys.). Ujrzymy je po 5:30, czyli niedługo przed wschodem Słońca.
Więcej informacji o zakryciu Saturna: Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii
Źródło i rys.: Starry Night
 
Rajd nawigacyjny 13.XI.2001
W dniach 9-11 listopada Klub Motorowy TKKF "Winogrady" zorganizował XXX Rajd Winogrady Poznań, na który składała się IX i X runda Nawigacyjnych Samochodowych Mistrzostw Polski. Zawody w obu dniach startowały z naszej gminy i polegały na precyzyjnym przejechaniu określonej trasy, posługując się przy tym odpowiednimi mapami i wiedzą topograficzną. Rajd ten zahaczał w poprzednich latach o Murowaną Goślinę, po raz pierwszy w 1998 r. Pierwsza nocna runda obejmowała trasę z naszego miasta do Poznania i z powrotem, następnego dnia rozegrano rundę dzienną z Białężyna przez Oborniki i Biedrusko do Murowanej Gośliny. Na zawody składały się również próby sportowe. Pierwsza taka impreza w tym roku odbyła się w Kędzierzynie Koźlu, następnie w Poznaniu, Gdynii, Jabloncu (Czechy), a piąta ostatnia u nas. Podsumowanie Mistrzostw Polski odbędzie się w okolicach Opola.
W listopadowym rajdzie wystartowało 21 załóg (kierowca + pilot) z Klubów Automobilowych okręgu poznańskiego, opolskiego, warszawskiego i katowickiego. Zwyciężyli zawodnicy z Poznania (Automobilklub Wielkopolski) Piotr Sopa i Grzegorz Rybak, którzy już u nas tryumfowali w 1998 r. Drugie miejsce zajął ubiegłoroczny i prawdopodobnie tegoroczny Mistrz Polski Jan Herbeć z córką Magdaleną Herbeć-Labochą (Automobilklub Stołeczny "MAK").
Jako, że był to rajd jubileuszowy na koniec mała dygresja historyczna. Pierwsza taka impreza, która odbyła się w 1970 roku nazywała się Rajd Wielkiego Października. Nazwa pochodziła od miejsca rozgrywania - osiedla na poznańskich Winogradach. W czasach socjalizmu w zawodach uczestniczyło nawet i 130 załóg, które zjeżdżały się z "bratnich" narodów. Na początku lat 90-tych pozostano przy skrócie RWP, ale zaczęto go inaczej czytać. Dziś jest to Rajd Winogrady Poznań.
Klub Motorowy TKKF "Winogrady"
 
XX-lecie "Canzony" 13.XI.2001
Na obchody XX-lecia Chóru Dziewczęcego "Canzona" złożyła się msza św., Koncert Jubileuszowy z uczestnictwem absolwentek zespołu i uroczysty bankiet. W Ośrodku Kultury zorganizowano także wystawę podsumowującą dotychczasową działalność chóru.
więcej o "Canzonie" »
 
Krew dla osób poszkodowanych w wypadkach 13.XI.2001
11 listopada odbyła się 66 Akcja Honorowego poboru krwi organizowana przez Klub Honorowych Dawców Krwi PCK "Gośliniacy". Do Klubu Osiedlowego na Zielonych Wzgórzach przyszło 68 osób, a ostatecznie krew mogło ofiarować 55 z nich. Co cieszy po raz kolejny licznie pojawiła się goślińska młodzież. Plon akcji to prawie 25 litrów drogocennego płynu. Następna akcja to wyjazd 8 grudnia do Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie także honorowo będzie oddawana krew.
 
Święto Niepodległości 13.XI.2001
program »
 
Jesienne inwestycje w Murowanej Goślinie 19.XI.2001
Fotograficzny przegląd jesiennych inwestycji drogowych i robót ziemnych.
 
I Zawody Psich Zaprzęgów 25.XI.2001
Puszcza Zielonka w dniach 17-18 listopada gościła blisko 60 maszerów uczestniczących w pierwszych na naszym terenie zawodach "Na Wilczym Szlaku". Start i meta około 7-kilometrowej trasy znajdowała się w Zielonce. Ścigało się ponad 300 psów (Alaskan Malamut, Pies Grenlandzki, Samojed, Husky Syberyjski) w różnych kategoriach. Startowały zaprzęgi od 2-6 psów ciągnące maszera na trójkołowym wózku, zawodnicy biegnący z jednym czworonogiem (tzw. skandynawka) oraz niepucharowa klasa velo - jazda na rowerze za psem. W zawodach uczestniczył mistrz świata w tej dyscyplinie Andrzej Wilczopolski i wicemistrz świata Mateusz Surówka (on też najszybciej pokonał trasę w Zielonce). Organizator wyścigów - Stowarzyszenie Sportów Zaprzęgowych Klub "Wataha Północy" z Poznania ze względu na duże zainteresowanie chce organizować kolejne takie imprezy.
zdjęcia » | więcej informacji: SSZ Klub "WATAHA PÓŁNOCY"
 
góra strony ^
GRUDZIEŃ
Inwestycji ciąg dalszy 4.XII.2001
Kolejne zdjęcia, tym razem oprócz aktualnych prac przypomnimy budowę stacji benzynowej i otwarcie Izby Brackiej.
 
Patron Gimnazjum nr 1 14.XII.2001
Gimnazjum nr 1 w Murowanej Goślinie wybiera patrona szkoły. Kandydatami są Hipolit Cegielski i Janusz Korczak. Uroczyste nadanie imienia odbędzie się wraz z przejściem gimnazjalistów do powstającego budynku przy ul. Mściszewskiej. Mieszkańcy mogą uczestniczyć w wyborze odwiedzając stronę http://www.g1mg.republika.pl/patron.html i głosując w sondzie.
 
Przebudowa placu Powstańców Wlkp. 18.XII.2001
Za kilka dni będzie wiadomo, która z siedmiu przedstawionych koncepcji zagospodarowania pl. Powstańców Wlkp. zostanie zrealizowana. W następnym etapie będą dokonywane poprawki w projekcie. W komisji decydującej o kierunku przebudowy centralnego placu starej części Murowanej Gośliny zasiadają przedstawiciele władz miasta i mieszkańców.
Na "rynku" ruch samochodowy zostanie uspokojony i w żadnej z propozycji tranzyt nie będzie przebiegał przez środek placu. Wśród innych proponowanych zmian są: dobudowanie do Ratusza wieżyczki, przesunięcie i nowa forma pomnika Powstańców Wlkp., rekonstrukcja dzwonnicy i figury (które istniały kiedyś na placu), budowa fontanny, więcej zieleni, nowe latarnie uliczne, miejsce na stragany. Dla wszelkiego rodzaju wydarzeń i imprez będzie dostępna duża powierzchnia płyty "rynku".
Rozpoczęcie robót jest planowane na 2002 r. W Wieloletnim Planie Inwestycyjnym gminy na przebudowę przeznaczono do 2004 roku 440 000 zł.
zdjęcia »
 
Kursy Transkomu w Święta i Nowy Rok 23.XII.2001
W dniu 24.12.2001 r. od godz. 18:00 autobusy Komunikacji Gminy Murowana Goślina (Transkom: "12bis", "14" i "31") kursować będą według rozkładu jazdy obowiązującego w dni świąteczne.
Ponadto w dniu 31.12.2001 r. od godz. 20:00 autobusy również będą kursować wg rozkładu jazdy obowiązującego w dni świąteczne.
 
Nowy rozkład Transkomu 24.XII.2001
Informacja przekazana przez "Transkom":
Z dniem 2 stycznia 2002 roku zostaną wprowadzone zmiany w rozkładzie jazdy Komunikacji Gminy Murowana Goślina obsługiwanej przez przedsiębiorstwo "Transkom". Zmiany w rozkładzie jazdy są konsekwencją kilkumiesięcznych prac prowadzonych przez firmę, związanych z badaniem opinii pasażerów na temat dotychczasowego funkcjonowania komunikacji. Od nowego roku zwiększeniu ulegnie częstotliwość kursów linii 31 (Przebędowo - Poznań Pętla PST) - wprowadzone zostaną dodatkowe kursy o godz. 7:15 i 16:40 z Przebędowa do Pętli PST i z Pętli PST do Przebędowa o godz. 6:45 i 17:20.
Dodatkowo na trasie Przebędowo - Poznań Dworzec Śródka obsługiwanej przez linie 14 i 12BIS wprowadzone zostaną kursy w przedziałach czasowych między 11:00 a 13:00 i miedzy 20:00 a 23:00.
Nowe rozkłady jazdy tradycyjnie będą bezpłatnie rozdawane pasażerom na Dworcu Śródka i w innych punktach sprzedaży biletów.
Ceny biletów prawdopodobnie wzrosną od początku lutego. Podwyżka ma być maksymalnie taka, jak inflacja.
rozkład od 2.I.2002 r. »
 
Przyszła zima 24.XII.2001
Pierwszy śnieg w obecnej połowie roku spadł 14 grudnia. Był on zaledwie symboliczny i w większości miejsc szybko stopniał. Porządnie zaczęło sypać 21.XII., w dniu kiedy rozpoczyna się astronomiczna zima. Główne drogi były odśnieżone, gorzej z pozostałymi ulicami. W złym stanie były chodniki, z których w dużej części nie odgarnięto kilkunastocentymetrowej warstwy śniegu. Po kliku dniach, gdy przestało padać sytuacja się poprawiła. Na wielu górkach, większych i mniejszych pojawiły się dzieci z sankami.
zdjęcia »
 
83 Rocznica Wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1.I.2002
Jak co roku 27 grudnia uczczono w Murowanej Goślinie Rocznicę Wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Pod pomnikiem na placu Powstańców Wielkopolskich delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Następnie w kościele p.w. św. Jakuba odprawiono Mszę św. za powstańców. Wiedczorem na Zielonych Wzgórzach w Klubie Osiedlowym zebrani mogli wysłuchać koncertu fortepianowego w wykonaniu Macieja Markiewicza.
 
Modernizacja placu Powstańców Wlkp. 15.I.2002
W dniu 20.XII.2001 r. został rozstrzygnięty II etap przetargu na wykonanie projektów modernizacji placu Powstańców Wielkopolskich. Wygrała Pracownia Projektowa Wojciecha Kolesińskiego z Poznania. Firma ta ma na swoim koncie m.in. modernizację Rynku w Gostyniu oraz hoteli "Poznań" i "Merkury" w Poznaniu.
Zwycięskiemu projektowi pomogły pewnie odwołania do historii miasta. Przy południowej ścianie kościoła pw. św. Jakuba odtworzona ma być dzwonnica przewyższająca świątynię. Oprócz obecnej figury i przesuniętego w północno-wschodni narożnik pomnika Powstańców Wielkopolskich ma być zrekonstruowana trzecia figura. Stanęłaby przy wlocie ulicy Poznańskiej. Dzięki temu zabiegowi na osi ratusz - kościół powstanie reprezentacyjny plac na uroczystości lokalne, państwowe i kościelne.
Cały rynek zostanie wyłożony płytami granitowymi, które kolorystycznie mają tworzyć promienie bijące z kościoła. Drobny handel, usługi oraz gastronomia zostaną przeniesione z ul. Podgórnej na przestrzeń rynku do ażurowych, rozbieralnych pawilonów. Ratusz ma wzbogacić się o nową elewację. Proponuje się podwyższenie wieży zegarowej.
Na placu ma być więcej zieleni. Oświetlenie reflektorowe ma być skierowane na pomniki oraz ratusz i kościół jako najważniejsze budynki na rynku.
Jedną z większych zmian ma być reorganizacja ruchu kołowego. Z przejazdu przez plac mają być wyłączone ciężarówki. Tranzyt do czasu wybudowania obwodnicy miasta będzie się prawdopodobnie odbywał ulicami Wojska Polskiego, wzdłuż bocznicy kolejowej i Polną. Na samym rynku ruch ma opierać się na zasadzie ronda z drogami jednokierunkowymi. Ulice dochodzące do placu mają być dwukierunkowe. Jezdnie będą wykonane z kostki brukowej. Miejsca parkingowe zostaną zlokalizowane wokół rynku.
Miejsce dla siebie znajdą pasażerowie autobusów i rowerzyści (wokół placu poprowadzona zostanie ścieżka rowerowa). Przewiduje się także wykonanie obniżeń w krawężnikach umożliwiających korzystanie z rynku przez osoby niepełnosprawne.
Pierwsze prace rozpoczną się w br. W Wieloletnim Planie Inwestycyjnym gminy na przebudowę przeznaczono 440.000 zł, z czego w 2002 roku będzie wydane 217.000 zł.
zwycięski projekt » | pozostałe propozycje »

 
Sylwester 2001/2002 20.I.2002
W ostatni Sylwester (31.12.2001 r.) gośliniacy mieli różne propozycji zabawy do wyboru. Były więc bale sylwestrowe (m.in. w Ośrodku Kultury, OSP Murowana Goślina i Białężyn). Ceny wahały się 160 zł od pary do 800 zł (Morski Sylwester w Hotelu Dwa Stawy w Kamińsku).
Nowy rok witano także na świeżym powietrzu. Pod patronem burmistrza odbyła się skromna impreza na Nowym Rynku. Po złożeniu życzeń przez burmistrza i odliczaniu odbył się mały pokaz sztucznych ogni. Fajerwerki przynieśli także mieszkańcy, dzięki czemu na placu zrobiło się jasno jak w dzień. Ze względów bezpieczeństwa na placu stał wóz gaśniczy straży z Bolechowa. Niestety z powodu aury nie udało się wypuścić balonu. Nowością było to, że zebrani gośliniacy mogli złożyć ze sceny życzenia noworoczne.
Po zabawie na ulicach miasta można było spotkać puste butelki po "szampanie", tudzież resztki opakowań po sztucznych ogniach.
zdjęcia » | dźwięki (odliczanie.mp3, 272 KB) »

 
Informacje przygotowane przy współpracy ze Stowarzyszeniem I.L. "Obywatel".

 
Góra strony