Herb miasta
Murowana Goślina - miasto i gmina
MENU
O gminie > Współpraca > Pozostałe >
Strona główna 
Nowości
w serwisie
Aktualności
O gminie
Urząd Gminy
Rada Miejska
-- Komisje
Sołectwa
Współpraca
-- Ochotnica
-- Hemmingen
-- Pozostałe
-- Komitet
Mapy
-- Położenie
-- Plan miasta
-- Centrum
-- Gmina
-- Dawny herb
-- Regulamin
Adresy, telefony 
Historia
Kultura
Sport
Turystyka
Komunikacja
Galeria
Linki
Twoja opinia
Księga gości
Mapa stron
Kontakt
"Obywatel"

 

Międzyszkolna polsko - ukraińska wymiana młodzieży

    Polaków i Ukraińców łączy wspólna historia. Można ją różnie oceniać. Ta najbliższa naszym czasom jest także bardzo podobna dla obu narodów.
    Dziś, kiedy nasze kraje uzyskały suwerenność polityczną, a ludzie stali się wolnymi, mamy wreszcie szansę wzajemnego poznania się. Bardzo dobrze stało się, że tę inicjatywę przejęli ludzie młodzi. Studenci, absolwenci LO w Bolechowie i Specjalistycznej Szkoły nr 94 w Kijowie, postanowili poznać ze sobą obecnych uczniów tych szkół. W październiku 2001 roku podpisano oficjalną umowę o współpracy między tymi szkołami oraz Gimnazjum nr 1 w Murowanej Goślinie. Podpisanie dokumentów odbyło się jesienią w Liceum w Bolechowie, podczas pierwszej wizyty Ukraińców w Polsce.
    Głównym celem wymiany jest umożliwienie młodym ludziom poznania kultury drugiego narodu, poznania innego sposobu życia i myślenia.
    Wzajemne kontakty stanowią szansę pozbycia się wszelkich nieprawdziwych stereotypów o drugim kraju i pomagają także w nauce obcych języków.
    Uczniowie wraz z opiekunami ze Specjalistycznej Szkoły w Kijowie (specjalizacja językowa) odwiedzili Polskę w październiku ubiegłego roku. Natomiast rewizyta na Ukrainie, w Kijowie miała miejsce w maju 2002 roku.
    Były to rzeczywiście wyjątkowe dni. Uczniowie i opiekunowie byli zaskoczeni wielkością i urokiem Kijowa. Piękno tego miasta urzekło nas do głębi. Wspaniałe zabytki sakralne, cudowne widoki i wszechobecne biało i czerwono kwitnące kasztanowce na długo zapamiętamy. Wszystko to wraz z niesamowitą gościnnością, otwartością i uprzejmością Ukraińców pozostaną w naszych sercach.
    Zamieszkanie w ukraińskich domach dało nam możliwości dowiedzenia się wielu ciekawych rzeczy, np.: jakie są ukraińskie potrawy narodowe, co lubią młodzi Kijowianie robić w wolnych chwilach, jakie są zwyczaje i tradycje w ukraińskich rodzinach. Niektóre rzeczy nas dziwiły, inne szokowały. Dziwiliśmy się, że młodzi mogą się pobierać bez względu na wiek (tam nie trzeba mieć 18 lat by założyć rodzinę), byliśmy zaskoczeni ilością zabytków, złotych kopuł, złotych ikonostasów i tym, że Święto Zmarłych trwa kilka dni (przyjechaliśmy do Kijowa pierwszego dnia Święta Zmarłych), a także sprzedawaniem kwasu ukraińskiego z beczek na ulicach. Spróbowaliśmy go, jest to podpiwek.
    Szkoła, która nas gościła jest ogromna! Ma własną salę koncertową z profesjonalną sceną oraz dwa baseny, z których chętnie codziennie młodzież korzystała.
   Program przygotowany dla nas był bardzo bogaty. Zwiedzanie zabytków, uczestnictwo w międzyszkolnym konkursie grup teatralnych, zawody w pływaniu i pływanie statkiem po Dnieprze, pobyt w zoo i palmiarni oraz ogrodzie botanicznym, dyskoteka w szkole i przyjęcie na statku nie pozwalały nam się nudzić. A i rodziny także starały się uatrakcyjnić nam pobyt i zapełnić czas.
   Wróciliśmy zadowoleni i usatysfakcjonowani, a wielu uczniów chce pojechać tam po raz drugi. Przebywając w tym pięknym mieście wśród Słowian, uświadomiliśmy sobie wspólne korzenie. Cieszymy się, że międzyszkolna wymiana uczniów została sfinalizowana i mamy nadzieję, że będzie się ona owocnie rozwijać.
    Z niecierpliwością oczekujemy kolejnej grupy w październiku.
   Wszystkim, którzy pomagali nam przy tym wyjeździe, a szczególnie Pani Dyrektor Lidii Szymczak, Pani Dyrektor Małgorzacie Trembacz oraz niezastąpionej tłumaczce Pani Ani Szpot i przewodniczącemu Rady Szkoły LO w Bolechowie Panu Damianowi Tecławowi chcielibyśmy serdecznie podziękować.

Opiekunowie grupy
Małgorzata Juszczak i Jakub Niewiński

Źródło: "Obywatel" nr 173

« powrót


 
Góra strony